توصيه هاي مهم  قبل و بعد ازعمل جراحي بيني

 

 

1-  نكات مورد توجه براي دوره قبل ازعمل


چنانکه قبل از عمل از دارو استفاده می کنید حتماً ما را در جریان قرار دهید، حتی استفاده از داروهای گیاهی و ویتامین ها و قرص های پیشگیری از بارداری برای ما مهم است. بسیاری از این دارو ها با رقیق کردن خون سبب افزایش خونریزی حین و بعد از عمل می شوند.قرص های ضد بارداری سبب افزایش ریسک ایجاد لخته خون در رگها یا ترومبوز وریدی(DVT)می شوند.

حتما باید ما را در جریان بیماری های قبلی که داشته اید قرار دهید.حتی یک سرماخوردگی ساده در دوره قبل از عمل ممکن است سبب ایجاد عوارض جراحی یا بی هوشی شود.

سابقه بیماری های خانوادگی و ارثی را هم باید به ما بگویید. ممکن است قبل از عمل بتوان وجود یک بیماری خانوادگی را  تشخیص داد وبه این ترتیب احتمال عوارض بی هوشی را کم کرد.

مصرف سیگار و قلیان، هم در افزایش عوارض بی هوشی موثر است و هم در کاهش نتیجه نهایی پس از عمل، در صورتی که قادر به ترک دخانیات نیستید باید مصرف آن را از سه هفته قبل از عمل تا یک ماه بعد از آن قطع کنید، این حداقل کاری است که باید انجام دهید.

لازم است بيماران گرامي صبح راس ساعت مقرر به كلينيك مراجعه نمايند و حتما، حداقل شش ساعت قبل از مراجعه به كلينيك به طور كامل ناشتا باشند .

همراه داشتن  کارت شناسایی،مدارك بستري و يك نفر همراه براي بيماران گرامي الزامي است .

لازم است خانم ها بدون آرايش، زيور آلات و لاك ناخن بوده و آقايان بدون ریش و سبیل باشند .

درصورتي كه شب قبل از عمل دچار بدخوابي شديد مي توانيد يك عدد قرص آلپرازولام0.5 ميلی گرم مصرف كنيد.

 

 

2-  نكات مورد توجه براي دوره بعد ازعمل جراحي

 

در جراحي زيبايي بینی، پس از اتمام عمل  به ریکاوری و پس از هوشیاری به بخش منتقل می شوید و تا حدود شش ساعت بعد از عمل مرخص مي شوید.

ما در عمل های جراحی بینی به طور معمول از تامپون استفاده نمی کنیم. در موارد استثنایی در صورتي كه تامپون داخل بيني قرار گرفته باشد، تامپونهای داخل بینی قبل از ترخیص، خارج می شود و بیمار هنگام ترخیص به راحتی از راه بینی تنفس می کند.

بالا نگه داشتن زير سر، گذاشتن كمپرس سرد كنار بيني  و زير چشم تا حداقل 48 ساعت بعد از عمل جراحي، صحبت نكردن زياد وعدم انجام حركت سنگين، از عوامل  مهمي هستند كه در صورت رعايت،  تورم بعد از عمل را کاهش می دهند.

خوردن شیر و آب میوه در24ساعت اول پس ازعمل، توصيه مي شود و بعد از آن به تدریج غذاي ميكس شده و سپس غذاهای معمولي ميل كنيد و از مصرف خوراكي هاي سفت كه نياز به جويدن زياد دارند مانند سيب، هويج و... به مدت يك هفته پرهيز نماييد. مصرف مواد غذایی شور و چرب، ترشی و ادویه باید محدود شود.

نوشيدن آب ميوه هاي طبيعي توصيه مي شود و مصرف داروهاي تجويز شده براي شما ازشب بعد ازعمل الزامي است. مراقب باشید داروها را با شکم خالی میل نکنید.

 در یکی دو هفته اول به دليل داشتن ورم و ترشحات داخل بيني، ممكن است تنفس از راه بيني كمي مشکل باشد كه با شستشو و انجام ساکشن بهتر مي شود

روی زخم خود را کاملا" تمیز نگاه دارید و ترشح و لخته روی زخم را پاک کنید .

تا یک ماه بعد از عمل فین نکنید.ترشحات بینی را می توانید پس از شستشوی بینی با یک گوش پاک کن از دهانه بینی پاک کنید ولی گوش پاک کن را وارد بینی نکنید،این کار ممکن است سبب آسیب مخاط بینی و خونریزی شود.

زمان مراجعه بيمار به مطب جهت باز كردن گچ بيني، بين چهار روز تا يك هفته بعد ازعمل ميباشد كه دراين مدت به گچ بيني نبايد آب بزنيد .

قبل از مراجعه به مطب جهت باز كردن پانسمان بيني، حتما دوش بگيريد تا گچ روي بيني كاملا شل شود .

(درصورت افتادن گچ زير دوش، نگران نشويد) و سپس به مطب مراجعه فرماييد.

لطفا قبل از مراجعه به مطب وقت ویزیت را با منشی هماهنگ بفرمایید.

ترشحات خونی اندک و خونابه تا چند روز بعد از عمل طبیعی است.شما می توانید در مواقعی که ترشح خونی دارید پنج قطره از قطره بینی فنیل افرین یا نفازولین را روی یک تکه کوچک پنبه بریزید، پنبه را لوله کرده، به آرامی وارد سوراخ بینی کنید و پس از پنج دقیقه پنبه را خارج کنید. احتمال خونریزی قابل ملاحظه برای بیماران ما بسیار کم است ولی به هر حال، در صورتی که به هر دلیلی خونریزی نگران کننده داشتید، با ما تماس بگیرید،یا به اورژانس کلینیک که 24 ساعته باز است مراجعه فرمایید.

همچنین ممکن است در صورتی که زور بزنید،از کمپرس سرد به حد کافی استفاده نکنید یا زیاد حرف بزنید،در دو سه روز بعد از عمل کنار بینی و اطراف چشم کمی کبود شود که جای نگرانی نیست.

به هیچ عنوان نیازی به استراحت مطلق در بستر نیست و شما می توانید بنشینید و راه بروید.

در صورتی که در خانه دستگاه بخور سرد دارید استفاده ازآن بخصوص هنگام خواب به راحتی تنفس شما کمک می کند. 

زور زدن، ورزش،فعالیت جنسی و بلند کردن اجسام سنگین تا سه هفته پس از عمل ممنوع است.

لازم به ذكر است هر بيني بعد از جراحي متورم مي شود و بسته به نوع پوست ومیزان رعايت توصیه های ما، مدت زمانِی جهت برطرف شدن كامل تورم نياز است كه از شش ماه تا دو سال متغير است.  دوتا سه هفته اول پس ازعمل تورم در بیشترین حد خود است، نوك بينی هميشه بيشتر متورم مي شود و زمان بيشتری برای كاهش تورم نياز دارد .

تعويض چسب به روش صحيح و به موقع به كاهش تورم کمک می كند اما تاثيري در فرم نهايي بينی ندارد.

ممكن است در روزهاي اوليه بعد ازعمل، گچ روی بيني كمي كج به نظر برسد، نگران نباشيد.

بسيار احتياط كنيد هيچگونه ضربه اي به بيني نخورد، مخصوصا در  هفته هاي اول پس ازعمل جراحي .

در دو هفته اول پس از عمل طاق باز بخوابید و زیر سر بالا باشد.

در صورتی که سیگاری هستید بهتر است عمل نکنید ولی در صورت عمل باید حداقل تا یک ماه بعد از عمل سیگار نکشید.

 

 

3- روش مصرف داروها

 

استفاده از كپسول سفالكسين هر شش ساعت، كپسول نوافن هر8 ساعت (در صورت داشتن درد مصرف شود)، در صورتی که به جای نوافن برای شما قرص سرماخوردگی تجویز شده آن را هر شش ساعت استفاده کنید. قطره فنيل افرين هر 8 ساعت به مدت سه روزاستفاده شود، شستشوی داخل بيني با سرم حداقل هر 8 ساعت انجام شود. هر شب روي زخم ها وداخل بيني را  با پماد سيكالفيت كمي چرب كنيد .

 

 

مي توانيد جهت پرسش و پاسخ  به سايت دكتر حامد عباسي به آدرس : www.biniclinic.com مراجعه نماييد .

 در صورت نياز با شماره 09122906151 (مهراد) تماس حاصل فرماييد .