جای بخیه و زخم (اسکار) بعد از عمل بینی
جای بخیه و زخم (اسکار) بعد از عمل بینی
تغییر صدا پس از جراحی بینی
تغییر صدا پس از جراحی بینی

سرماخوردگی پس از جراحی بینی

سرماخوردگی پس از جراحی بینی

سرماخوردگی پس از جراحی بینی

سرماخوردگی پس از جراحی بینی نیاز به رعایت یکسری دستورالعمل ها دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت .

وقتی زمان جراحی بینی شما مشخص می شود ، پزشک به شما توصیه می کند که مراقب سلامتی خود باشید ولی اگر سرما بخورید ، جراحی به بعد از بهبودی شما موکول می شود . 

البته می توانید با انتخاب فصل مناسب عمل بینی ، احتمال سرماخوردگی را به حداقل برسانید . اما گاهی اوضاع از کنترل شما خارج است . زمانی که دوران نقاهت پس از عمل بینی را می گذرانید متوجه علائم سرماخوردگی می شوید . این علائم مثل سردرد ، عطسه ، سرفه و آبریزش بینی است . 

زمانبندی بدی است اما این اتفاق ممکن است به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن پس از یک عمل تهاجمی باشد که مستعد پذیرش بیماری شده است . 

در روزهای اول پس از جراحی گرفتگی بینی و تورم ناشی از جراحی آزار دهنده است و وقتی علائم سرماخوردگی هم به این مشکلات اضافه می شود ، بیمار را کلافه می کند .

عطسه بعد از عمل بینی 

توصیه دکتر عباسی به بیماران پس از جراحی بینی این است که به هنگام عطسه با دهان باز عطسه کنند . زیرا در صورت بسته بودن دهان ، فشار شدید هوا از ریه به سمت بینی هدایت می شود و چون بخیه ها هنوز ترمیم نشده ، منجر به خونریزی بینی می شود . 

درمان سرماخوردگی پس از جراحی بینی

  • پزشک شما برای پیشگیری از بیماری هایی مثل سرما خوردگی ، چند روز قبل از جراحی به شما یکسری ویتامین ها و مکمل های لازم برای افزایش گلبول سفید خون ، تجویز می کند . 
  • بهترین کار در این دوران ، مصرف زیاد آب ،آبمیوه ، مایعات و ویتامین c می باشد . این کار باعث افزایش جریان مخاطی و کاهش نسبی گرفتگی بینی می گردد.
  • فین نکنید . اگر بینی تان گرفته است راه حل آن استفاده از اسپری سرم نمکی است . 

اگر آبریزش بینی دارید، بینی را با ملایمت با دستمال پاک کنید . به هیچ انواع دستمال را روی بینی با فشار نکشید . هر گونه دخالت در بهبود رینوپلاستی می تواند نتایج منفی داشته باشد.

سرماخوردگی پس از جراحی بینی

سرماخوردگی پس از جراحی بینی

  • تغذیه مناسب بعد از عمل بینی داشته باشید . یک رژیم حاوی پروتئین و ویتامین های زیاد . بهترین حالت غذاهای آبدار و نرم می باشد . مثل سوپ مرغ که برای سرماخوردگی و دوران بهبود پس از عمل بینی ، مناسب است .
  • جویدن و حرکت زیاد فک برای روزهای ابتدایی پس از جراحی ، اصلا کار درستی نیست . توصیه ما خوردن غذاهای نرم است . 
  • قبل از مصرف داروهای بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید .
  • به قدر کافی استراحت کنید . خواب مناسب روند بهبودی را سرعت می بخشد . البته باید به یاد داشته باشید که سرتان بالاتر از سایر قسمت ها قرار گیرد . 

تحمل سرماخوردگی پس از جراحی بینی با رعایت نکاتی که گفتیم ، برایتان راحت تر خواهد بود . 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از