لوگو سایت دکتر حامد عباسی

شکستگی بینی و مهم ترین علائم آن

شکستگی بینی به دلیل آسیب جسم سخت ایجاد می شود که ممکن است با آسیب پوست روی بینی همراه باشد.همچنین ممکن است با آسیب دیگر استخوان های صورت همراه باشد یا اینکه این شکستگی به تنهایی رخ دهد. شکستگی بینی در رده شایع ترین شکستگی های استخوان انسان است و به دلیل اثری که روی زیبایی ظاهری صورت و همچنین کارکرد تنفسی دارد توجه ویژه ای را می طلبد. در کودکان بدلیل اینکه شکستگی بینی ممکن است بصورت شکستگی ترکه ای باشد آسیب به مراکز رشد بینی وارد شود و احتمالا برخی عوارض شکستن بینی باید مورد توجه ویژه ای قرار بگیرد. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با شکستگی بینی آشنا سازیم.

انواع شکستگی بینی

شکستگی بینی به دو دسته تقسیم می شود:

شکستگی قدامی بینی

در این حالت ضربه از سمت بالا به بینی وارد شده است و پل بینی دچار آسیب و فرورفتگی می‌شود.

شکستگی کناری بینی

در این حالت ضربه به یک طرف بینی وارد می‌شود، به همین دلیل یک طرف بینی فرو رفته و طرف دیگر برآمده می‌شود. این نوع شکستگی بینی بسیار شایع تر است.

علائم شکستگی بینی

بسته به شدت ضربه و میزان شکستگی، علائم ممکن است متفاوت باشد. اما به طور کلی علائم شکستگی بینی شامل موارد زیر می شود:

 • خونریزی از بینی
 • کبودی پوست اطراف بینی و زیر چشم
 • کج شدن بینی
 • اختلال تنفس از راه بینی
 • پهن شدن ریشه بینی بخصوص در بچه ها
بینی-شکسته-شده

در اکثر موارد با یک عکس رادیولوژی ساده می توان شکستگی بینی را تشخیص داد ولی در کسانی که قبلاً بینی شان شکسته یا عمل جراحی روی بینی آنها انجام شده، عکس رادیولوژی ممکن است خیلی هم کمک کننده نباشد.

تشخیص شکستگی بینی

جراح و متخصص گوش حلق و بینی با بررسی وضعیت ظاهری بینی می‌تواند شدت آسیب آن را تشخیص دهد. در کنار آن همانطور که گفته شد از آزمایش‌های رادیولوژی و تصویربرداری مانند سی‌تی‌اسکن بینی نیز استفاده می‌شود. گرفتن عکس قبل از جراحی بینی نیز احتمالا انجام خواهد شد. این عکس‌ها به شما کمک می‌کنند تا وضعیت بینی خود را قبل و بعد از جراحی با هم مقایسه کنید.

درمان شکستگی بینی

شکستگی های بدون جابجایی قابل ملاحظه نیاز به جا اندازی ندارند. در مواردی که نیاز به جا اندازی است این کار تا کاهش تورم بینی به تعویق انداخته می شود که در بزرگسالان حدود یک هفته است، در اطفال به دلیل سرعت بالای جوش خوردن استخوان، مجبوریم این کار را زودتر انجام دهیم. جاانداختن بینی شکسته یا به صورت بسته انجام می شود یا به صورت باز که مورد اخیر ممکن است با عمل بینی و زیبایی بینی به صورت همزمان انجام شود.


نکته : در مواردی که انحراف تیغه بینی قابل ملاحظه ایجاد شده، جراحی انحراف بینی به صورت همزمان با جا اندازی ضروری است.

درمان-شکستگی-بینی

عمل دماغ شکسته

در اکثر موارد با جااندازی، وضعیت استخوان بینی قابل قبول می شود ولی ممکن است نتیجه خیلی هم عالی نباشد. در بچه ها با وجود درمان کافی ممکن است در آینده انحراف بینی یا قوز بینی پدیدار شود. در کسانی که ضربه مغزی شده اند و یا به هر دلیلی آسیب های تهدید کننده حیات دارند ممکن است جا اندازی بینی شکسته تا مدتها به تعویق بیفتد، اما معمولا پس از سه هفته استخوان های بینی جوش می خورند و دیگر امکان جا اندازی آنها به صورت بسته وجود ندارد در این موارد نیاز به انجام جراحی سپتورینوپلاستی برای اصلاح آن وجود دارد.

عوارض شکستگی بینی

عوارض شکستگی بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • انحراف سپتوم

شکستگی بینی ممکن است باعث انحراف تیغه بینی شود. وضعیتی که در آن دیواره نازکی که دو طرف بینی شما را تقسیم می‌کند (سپتوم بینی) جابجا شده و مجرای بینی شما را باریک می‌کند برای اصلاح این وضعیت به جراحی نیاز است.

 • هماتوم سپتوم

گاهی اوقات، در اثر ضربه حوضچه‌هایی از خون لخته‌شده در بینی شکسته تشکیل شده و باعث گرفتگی بینی میشود. هماتوم تیغه بینی می‌تواند یک یا هر دو سوراخ بینی را مسدود کند. هماتوم سپتوم نیاز به تخلیه سریع با جراحی دارد تا از آسیب غضروف جلوگیری شود.

 • شکستگی غضروف

اگر شکستگی شما به دلیل یک ضربه قوی باشد، مانند تصادف با اتومبیل، ممکن است شکستگی غضروف را نیز تجربه کنید که در این حالت جراح بینی باید هم آسیب‌های استخوان و هم آسیب‌های غضروف شما را برطرف کند.

مراقبت های بعد از عمل بینی شکسته

مراقبت های بعد از عمل دماغ شکسته شامل موارد زیر می شود

 • تا زمانی که بعد از عمل خونریزی بند بیاید استراحت کنید و از بینی خود در مقابل ضربه محافظت بنمایید.
 • در هنگام خواب ۲ عدد بالش زیر سر خود قرار دهید و به صورت طاق باز بخوابید.
 • از فشار آوردن به بینی خودداری نمایید.
 • از بخور به منظور حفظ رطوبت استفاده کنید.
 • از کمپرس یخ برای کاهش تورم و درد می توانید استفاده نمایید.
 • برای تسکین درد و جلوگیری از عفونت مسکن و آنتی بیوتیک هایی تجویز می شود که لازم است طبق نسخه دکتر معالج خود مصرف نمایید.
 • اگر از تامپون در بینی شما استفاده شده باشد بعد از روز یک تا دو روز پزشک آن را از بینی شما خارج می کند.
 • لازم است گچ روی بینی شما به مدت ۱۰ روز باقی بماند، در این زمان توصیه می شود از عینک استفاده نکنید.

آیا بیمه هزینه جراحی بینی شکسته را پرداخت می کند ؟

در صورتیکه درمان بینی شکسته شده با عمل زیبایی همراه نباشد, بیمه معمولا هزینه های مربوط را پرداخت میکند. اما برای اطلاعات بیشتر در این زمینه لازم است از طرف شرکت بیمه خود شرایط را بررسی نمایید. به دلیل اینکه این عمل در شمول بیمه نیست باید قبل از انجام عمل موارد مربوط به پزشکی قانونی بیمار حل شده باشد تا برای او از لحاظ هزینه ها مشکلی پیش نیاید.

کلام آخر

اگر پس از ضربه و یا سانحه ای دچار خونریزی و درد زیاد در بینی خود شدید به اختمال زیاد بینی شما شکسته است. شکستگی بینی در صورتی که شدید باشد و یا بیش از دو هفته از سانحه گذشته باشد، احتمالا جراح بینی گزینه جراحی را انتخاب کند. هدف از عمل بینی شکسته برگرداندن استخوان بینی به جای درست خود و در صورت لزوم ، تغییر شکل بینی است. در اکثر موارد این چنینی، جراحی باعث بهبود تنفس بیمار می شود.

دکتر حامد عباسی

دکتر حامد عباسی

دکتر حامد عباسی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی، از جراحان شناخته شده در عرصه جراحی پلاستیک بینی و صورت، فعالیت تخصصی دکتر عباسی از سال ۱۳۸۷ شروع شده است. اشتیاق ایشان به علم پزشکی و هنر و قرار گرفتن در کنار اساتید بزرگ و نام آشنا تلاش بی وقفه ایشان، مطالعات و جراحی های متعدد، حضور در سمینارها و کنگره های جراحی زیبایی در سراسر دنیا سبب شد در زمره جراحان صاحب نظر در این رشته قرار گیرند.

8 پاسخ
 1. سلام آقای دکتر من حدود سه ماه و نیم پیش بینیم عمل کردم دیروز یه ضربه به بینیم وارد که شدید نبود از کجا بفهمم مشکلی برای بینیم پیش اومده یا نه؟

  1. سلام در صورت عدم وجود علائمی همچون تغییر شکل ظاهری ، خونریزی ، درد و مشکلات تنفسی به احتمال زیاد مشکلی پیش نیامده است

 2. سلام اقای دکتر خسته نباشید بنده بینیم توی بچگی شکسته الان ۲۱ سالمه بینیم هم شکستگی هم انحراف هم پلیپ داره زیبایی هم میخوام عمل کنم ب فرم طبیعی میخواستم ببینم هزینه عمل چقدر میشه بیمه تکمیلی پارسیان دارم چقدر از هزینه رو حدودا باید خودم پرداخت کنم و اینکه دوران شیر دهی هستم مشکلی داره یا ن ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. با درود فراوان هزینه جراحی با توجه به کیفیت پوست و مقدار انحراف بینی و مسائل تخصصی جراحی بعد از معاینه دقیق مشخص میشود.
   بیمه تکمیلی مقداری از هزینه که شامل انحراف بینی و پولیپ میباشد را جبران میکند
   توصیه میشود تا دو هفته بعد از جراحی نوزاد از مادر تغذیه نشود

 3. با سلام من تو سن ۳ سالگی بینیم شکست والان ۱۸ سالمه میشه عمل شکستگی وزیبایی رو با هم انجام داد هزینه عمل چقدره با تشکر

 4. سلام. وقتی ۹سالم بود بینی من شکست و الان انحراف تیغه بینی دارم. همچنین پلیپ هم دارم و چون دماغم خیلی بزرگ هست دوست دارم دماغم کوچکتر هم بشه. هزینه عمل چقدر میشه؟ و اینکه بیمه مقداری از هزینه رو میده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...