مقالات

آیا رینوپلاستی حس بویایی را کاهش میدهد؟

آیا رینوپلاستی حس بویایی را کاهش میدهد؟ تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی

آیا رینوپلاستی حس بویایی را کاهش میدهد ؟ خیر بعد از عمل جراحی زیبایی بینی هیچ مشکلی در حس بویایی فرد ایجاد نخواهد شد.

کاهش حس بویایی که کم و بیش برای برخی از افراد بعد از عمل بینی رخ می دهد، موقت است و این طور نیست که دائمی باشد. 

در رابطه با کاهش اثر بویایی طی عمل، باید بدانید که این عارضه موقت است و این موقت بودن ظرف حداکثر دو ماه برطرف خواهد شد. این کاهش موقت به دلیل ترشحات زیاد است و یا اینکه بافت های درون بینی دچار ورم و التهاب می شوند.

گاهی در اثر چسبندگی های داخل بینی، حس بویایی به مدت طولانی کاهش می یابد که در این صورت از جراحی ثانویه بینی به منظور اصلاح و بازگشت بویایی می توان استفاده کرد.

در حالت کلی در عمل رینوپلاستی پایانه های اعصاب بویایی آسیبی نمی بینند، از این رو کاهش حس بویایی رخ نخواهد داد اما اگر فرد از قبل در بینی خود پولیپ داشته باشد یا در طی عمل رینوپلاستی عمل پولیپکتومی نیز انجام دهد ممکن است با این مشکل روبه رو شود، زیرا پولیپ ها به سقف حفره بینی نزدیک هستند و هر گونه دستکاری آنها موجب می شود پایانه های بویایی آسیب ببینند، از این رو بهتر است قبل از جراحی بینی پولیپ ها را درآورند.

 

آیا رینوپلاستی حس بویایی را کاهش میدهد
آیا رینوپلاستی حس بویایی را کاهش میدهد

 

دلیل کاهش موقت بویایی بعد از رینوپلاستی

اینکه فرد بو را حس می کند به دلیل این است که در سقف بینی او سلول های بویایی وجود دارد. زمانی که مولکول های بوییدنی به این سمت می آیند با تحریک سلول ها بو احساس خواهد شد،

 اگر این مسیر مسدود باشد بویی احساس نخواهد شد که این عدم تحریک شدن ناشی از تورمی است که بعد از جراحی رخ می دهد و مسیرها گرفته خواهند شد.

این رخداد سبب می شود که فرد احساس کند حس بویایی خود را از دست داده است در صورتی که با کاهش تورم و از بین رفتن ورم ناشی از جراحی، مسیرهای بویایی دوباره تحریک شده و بویایی فرد به حالت اولیه خود باز می گردد.

 

حتما بخوانید
سیاه شدن پوست بینی بعد از عمل
برچسب ها

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
×