مقالات

بوتاکس

بوتاکس ، سم بوتولینوم

بوتاکس Botox یک ترکیب ساخته شده از سمی به نام بوتولینوم Botulinum است .

این سم با نام بوتاکس در ایران معروف است و برای فلج موقت عضلات تزریق می‌شود . تزریق Botox پرطرفدارترین عمل زیبایی است که بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود .
استفاده از بوتاکس جهت درمان غیر جراحی چین و چروک های اطراف چشم و ناحیه پیشانی ابزاری موثر است .
درواقع Botox نام تجاری یکی از مارک های توکسین بوتولینیم است که در حال حاضر در ایران وجود ندارد ولی عموما به همه مارک های موجود در بازار بوتاکس می گویند که غلطی مصطلح است .
بوتاکس سبب ایجاد فلج موقت در عضلات ریز و متعدد موجود در صورت می شود که انقباض آنها سبب ایجاد چین و چروک اطراف چشم و خطوط اخم عمودی و افقی می شود .
نکته مهم پس از تزریق Botox این مساله است که چهره حالت خشک و بی روح پیدا نکند . دکتر حامد عباسی با انتخاب دوز مناسب و محل دقیق تزریق از این عارضه اجتناب می کند .

سوال بسیاری از متقاضیان بوتاکس از ما این است که آیا صحت دارد که در صورتی که پس از مدتی نخواهیم تزریق Botox را  ادامه دهیم چین و چروک های صورت افزایش پیدا می کند ؟

این مساله صحیح نیست چون با از بین رفتن اثر بوتاکس عضلات صورت دوباره به حالت عادی برمی گردند و به هیچ وجه قوی تر از قبل نخواهد شد .
بوتاکس
بوتاکس
مصرف آسپیرین و داروهای رقیق کننده خون را باید ۱۰ روز قبل از تزریق قطع کرد پس از تزریق Botox اثرات تدریجی آن طی ۲۴ ساعت به آهستگی شروع می شود ولی ممکن است چهار روز جهت  رسیدن  به حداکثر اثر بخشی زمان نیاز باشد .
به بیمار توصیه می شود تا دو ساعت خم نشود و از ورزش سنگین تا فردای پس از تزریق اجتناب کند . اثر Botox سه تا چهار ماه باقی می ماند . من به بیمارانی که می خواهند تزریق Botox را ادامه دهند ، سه ماه بعد نوبت تزریق مجدد را می دهم . در این زمان هنوز عضلات کاملا به قدرت اولیه خود برنگشته اند .
یکی از کاربرد های جالب Botox در درمان سردردهای میگرنی است .
Botox برخلاف فیلرها و پرکننده ها که به محل چین و چروک تزریق می شوند ، با فلج موقت عضلات صورت چین و چروک را رفع می کند .

مهمترین عوارض سم بوتولینوم

  • افتادگی پلک
  • چهره خشک و بی روح که هم ناشایع و هم برگشت پذیرند
  • دوبینی
  • سردرد
با انتخاب دوز مناسب و محل تزریق مناسب می توان از این عوارض جلوگیری کرد . در درصد کمی از افراد هم ممکن است واکنش حساسیتی رخ دهد .
حتما بخوانید
آیا عمل بینی با عوارض همراه است؟
برچسب ها

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
×