سوالات متداول جراحی زیبایی

1
چه موقع توصیه به عمل جراحی پروتز چانه می شود؟ در صورت نیاز یا باید قبل از عمل بینی انجام شود یا بعد آن؟
 
پاسخ: در بیمارانی که قرار است عمل جراحی زیبایی بینی انجام شود، در صورت عقب بودن چانه (رتروگناشی) توصیه به پروتز چانه هم می شود که بهتر است قبل و یا همزمان با عمل راینوپلاستی انجام شود
2از چه سنی می توان عمل جراحی راینوپلاستی انجام دارد؟
پاسخ: گرچه در موارد نادری مجبور به انجام اعمال زیبایی جهت باز سازی ساختار بینی های با اختلال شدید در سنین نوجوانی هستیم. اصولا عمل جراحی زیبایی بینی یا راینوپلاستی پس از تکمیل شدن رشد استخوانی که در آخرین مراحل بلوغ صورت می گیرد قابل انجام است. این سن نسبت به نوع تغذیه، محل زندگی و نژاد متفاوت است و عموما در مورد خانم ها پس از 17 سالگی و آقایان پس از 18 سالگی قابل انجام است.
3
آیا عمل جراحی بینی های با پوست چرب، ضخیم موسوم به بینی های گوشتی را توصیه می کنید یا خیر؟
 
پاسخ: کیفیت پوست بینی یکی از عوامل مهم در تعیین نتیجه عمل راینوپلاستی است . بینی های با پوست چرب و ضخیم موارد مناسبی برای عمل جراحی نیستند و نمی توان انها را خیلی کوچک کرد ولی با تکنیک ای مدرن جراحی زیبایی بینی، با تقویت بعضی قسمت ها و برداشتن قسمت ها و برداشتن قسمت های دیگر بینی میتوان بینی را شکیل تر کرد .
4
آیا بینی ای موسوم به گوشتی مدتی پس از عمل به شکل اولیه خود بر می گردند؟
 
پاسخ: با استفاده از تکنیک های جراحی قدیمی که به کوچک کردن بینی و برداشتن بافت های بینی متمرکز بودند بسیاری از اعمال جراحی روی این بینی ها پس از مدتی نتیجه چندانی نداشت و به اصطلاح بر می گشت . در تکنیک های جدید که به تقویت ساختار غضروفی و یا استخوانی زیرین در کنار برداشت قسمت های بد شکل استوار است نتیجه بسیار مطلوب تری حاصل می شود.
5
چند درصد افرادی که عمل راینوپلاستی انجام می دهند از عمل اولیه راضی خواهند بود؟
 
پاسخ: حدود 90% افرادی که عمل جراحی راینوپلاستی توسط جراح آشنا با اصول زیبایی شناسی صورت انجام میشود به نتیجه کاملاً رضایت بخش منجر می شود.
6
آیا درد پس از عمل جراحی بینی شدید است؟
 
پاسخ: بیش از 95% بیماران من هیچ گونه دردی پس از عمل جراحی ندارند. در مورد 5% باقیمانده نیز درد مختصر و کاملا قابل تحمل است.
7کبودی زیر چشم، آیا همواره پس از عمل وجود دارد؟ چقدر طول می کشد تا برطرف شود؟
پاسخ: در حدود 20% بیماران پس از عمل ممکن است مختصر کبودی زیر چشم پدید آید که پدیده کاملا بی خطری است و 1-2 هفته بعد بدون عارضه برطرف می شود.
8چه موقع توصیه به عمل جراحی پروتز چانه می شود؟ در صورت نیاز یا باید قبل از عمل بینی انجام شود یا بعد آن؟
پاسخ: در بیمارانی که قرار است عمل جراحی زیبایی بینی انجام شود. در صورت عقب بودن چانه (رتروگناشی) توصیه به پروتز چانه هم می شود که بهتر است قبل و یا همزمان با عمل راینوپلاستی انجام شود.
9
آیا کجی و انحراف ظاهری بینی همواره بطور رضایت بخش قابل اصلاح است؟
 
پاسخ: خیر،بسته به محل انحراف،شدت اختلال یامادر زادی بودن یاسابقه ضربه به بینی، ممکن است انحراف ظاهر بینی کاملا اصلاح نشود به علاوه درمورد افرادی که صورت غیر قرینه دارند یک بینی صاف پس از عمل ممکن است هنوز کج به نظر برسد.

سوالات متداول جراحی گوش

1سن مناسب برای اصلاح عیوب ظاهری لاله گوش چند سالگی است؟
پاسخ: لاله گوش در سن 5 سالگی به حد بزرگ خود می رسد و سن مناسب برای عمل اصلاح ظاهری لاله گوش پس از 5 سالگی است.
2پارگی پرده گوش پس از ضربه به گوش چه زمانی نیاز به جراحی دارد؟
پاسخ: پس از پارگی، پرده گوش، در اکثر موارد طی 3 ماه اول بهبود می یابد . در صورتی که تا 6 ماه پارگی ترمیم نشد باید اقدام به جراحی کرد.

سوالات متداول جراحی های اطفال

1آیا عمل جراحی لوزه ها، سرپایی انجام می شود؟
پاسخ: خیر، جراحی لوزه ها نیاز به بیهوشی عمومی دارد.
2چه بچه ای نیاز به جراحی لوزه دارد ؟
پاسخ: خرخر شبانه در بچه ها و یا تنفس با دهان باز در حین خواب از علایم بزرگی لوزه سوم است که در صورت عدم پاسخ به درمان دارویی نیاز به جراحی دارد . عفونت های مکرر گلو یا بزرگی بیش از حد لوزه ها نیز از مواردی است که نیاز به جراحی لوزه دارد.
3
تجمع مایع پشت پرده گوش یا اتیت سروز را چگونه باید درمان کرد؟
 
پاسخ: درمان اولیه، درمان دارویی است. در صورت عدم پاسخ به درمان دارویی و کاهش شنوایی قابل ملاحضه جراحی پیشنهاد می شود که در اکثر موارد بهتر است همراه آن عمل لوزه سوم نیز انجام شود.
4آیا جراحی لوزه لیزری انجام می شود؟
پاسخ: خیر، لیزر در جراحی لوزه فعلا جایگاه چندانی ندارد، گاهی اوقات بعضی از همکاران از دستگاه coblation یا الکتروفرکانسی استفاده می کنند که هیچ کدام ارتباطی به لیزر ندارد.

سوالات متداول عمل های درمانی

1عمل جراحی آندوسکوپی سینوس برای چه بیمارانی قابل انجام است؟
پاسخ: با پیشرفت علمی و سریع در زمینه آندوسکوپی بینی و سینوس، امروزه بسیاری از اعمال جراحی که قبلا باید یا برش های وسیع در صورت انجام می شد از طریق آندوسکوپی قابل انجام است. شایع ترین بیماری عبارتند از: سینوزیت مزمن و پولیپ بینی ولی امروزه اعمال جراحی گسترده ای شامل جراحی های قاعده جمجمه و جراحی های کاهنده فشار کره چشم، رفع انسداد مجرای اشکی و تومورهای بینی و سینوس با این روش درمان میشوند.
2عمل انحراف بینی از چند سالگی قابل انجام است؟
پاسخ: در صورت اختلال شدید تنفسی از راه بینی باید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود. در غیر اینصورت معمولا تا بعد از 12 سالگی صبر می کنیم.
3آیا احتمال عود پولیپ بینی پس از جراحی آندوسکوپی وجود دارد؟
پاسخ: بله و این احتمال در مورد افراد دچار آسم و حساسیت به آسپرین بالاتر از دیگران است. ولی در هر حال بسیاری از موارد عود را می توان با آندوسکوپی مجدد حتی در داخل مطب کنترل کرد.

سایر سوالات

1گرفتگی صدا چه وقت نیاز به بررسی دارد؟
پاسخ: هر نوع گرفتگی صدا نیاز به بررسی توسط متخصص گوش و حلق و بینی دارد، اگر گرفتگی صدا بیش از 3 هفته طول بکشد حتماً باید حنجره بطور دقیق با وسایل خاص تحت معاینه قرار بگیرد.