لوگو سایت دکتر حامد عباسی

تمام چیزهایی که باید درباره جراحی گوش دانست!

اتوپلاستی به تغییر شکل جراحی جناح یا گوش خارجی گفته می شود. هدف جراحی گوش ممکن است اصلاح بی نظمی یا بهبود ظاهر گوش باشد.

گوش ها معمولاً از کنار سر حدود 2 سانتی متر فاصله دارند. با این وجود برجسته بودن گوش بیش از این حد می تواند آزار دهنده باشد.

فردی با گوش آسیب دیده یا ناهنجاری مادرزادی، ممکن است عمل جراحی ترمیمی را برای بهبود ظاهر گوش خود انتخاب کند. عمل جراحی ترمیمی گوش یک روش پزشکی برای ایجاد یا ترمیم گوش خارجی است.

با این حال، برخی از افراد برای بهبود ظاهر گوش ها تحت عمل جراحی قرار می گیرند. این جراحی به عنوان اتوپلاستی شناخته می شود.

در این مقاله، در مورد اتوپلاستی، از جمله آنچه از عمل گوش انتظار می رود و زمان بهبودی، بررسی شده است.

چرا باید جراحی زیبایی گوش انجام دهیم؟

 

چرا باید جراحی زیبایی گوش انجام دهیم؟

گوش خارجی عملکرد جزئی در شنوایی دارد. با این حال ، به ظاهر فرد کمک می کند. بعضی از افراد ممکن است احساس کنند که گوش هایشان بیش از حد برجسته است، که می تواند باعث خجالت و ناراحتی روانی شخص شود. در حقیقت، برخی تحقیقات نشان می دهد که داشتن گوش های برجسته می تواند منجر به انزوا و عدم اعتماد به نفس شود.

به همین دلیل، برخی افراد جراحی را انتخاب می کنند. بعضی از والدین و مراقبان حتی ممکن است قبل از شروع مدرسه، گوش های برجسته فرزندان خود را جراحی کنند.

آیا درمان و معالجه همیشه لازم است؟

درمان همیشه لازم نیست. برخی بی نظمی ها و مشکلات بدون مداخله برطرف می شوند.

زمان مناسب برای انجام جراحی گوش زمانی است که کودک 5 تا 6 ساله است و 90 درصد رشد گوش او کامل شده است. این محدوده سنی، زودترین سن توصیه شده برای جراحی گوش است. با این حال، فرد می تواند پس از محدوده در هر سنی تحت درمان قرار گیرد.

اگر كودک در 2 تا 3 هفته اول زندگی خود تحت درمان قرار گیرد، یك روش غیرجراحی شناخته شده به عنوان قالب گیری گوش یا آتل بندی می تواند برای کودک موثر باشد.

چه عواملی باعث ایجاد گوش برجسته می شوند؟

گوش خارجی معمولاً در زاویه حدود 21 تا 30 درجه نسبت به کناره سر قرار دارد. اگر زاویه بیش از 30 درجه باشد، گوش ها بیرون به نظر می رسند.

اگر خصوصیات ژنتیکی یا شرایط سلامتی بر رشد غضروف گوش تأثیر بگذارد، این اتفاق می افتد یا صدمه و آسیب بر شکل گوش تأثیر می گذارد. هر یک از این عوامل می تواند روی یک یا هر دو گوش تأثیر بگذارند. با این حال، داشتن گوش های برجسته نباید بر شنوایی فرد تأثیر بگذارد.

گوش های برجسته ممکن است در خانواده ها ارثی باشد، اما اغلب به طور تصادفی رخ می دهند. حدود 30٪ از کودکان دارای گوش برجسته، گوش هایی دارند که از بدو تولد طبیعی به نظر می رسند اما در 3 ماه اول زندگی شروع به تغییر شکل می کنند.

در طول درمان چه چیزی را باید انتظار داشت؟

 

تکنیک های مختلف می توانند برجستگی گوش ها را کاهش دهند. این تکنیک ها عبارت اند از :

در طول درمان چه چیزی را باید انتظار داشت؟

قالب گیری یا آتل زدن گوش :

این یک روش ساده و ایمن است که برای نوزادان در چند هفته اول زندگی مناسب است. این زمانی است که غضروف گوش در نرم ترین حالت قرار دارد. با رسیدن کودک به 6-7 هفتگی ، غضروف ها سفت می شوند.

در طی این روش، جراح از آتل برای تغییر شکل غضروف نرم استفاده می کند. آتل از گوش پشتیبانی می کند و آن را در موقعیت جدید نگه می دارد.

انواع مختلف آتل موجود است که از مواد نرم، الاستیک، قالب پذیر ساخته شده اند.

جراح آتل را در گوش با نوار جراحی قرار می دهد. والدین و مراقبان باید 24 ساعت در روز آتل را در جای خود بگذارند و کودک را برای معاینات منظم نزد پزشک ببرند. نوزاد ممکن است نیاز داشته باشد که از چند هفته تا چند ماهگی آتل را داشته باشد.

بعد از 6 ماه، غضروف گوش برای بازسازی با آتل بسیار سخت خواهد شد. بعد از این مرحله، جراحی تنها گزینه درمانی خواهد بود.

جراحی زیبایی گوش :

یک جراح پلاستیک معمولاً عمل جراحی گوش را انجام می دهد. با این حال، گاهی اوقات، یک جراح گوش، حلق و بینی یا گلو یا یک جراح اطفال این جراحی را انجام می دهد.

جراح از بیهوشی عمومی برای کودک و از بی حسی موضعی برای بزرگسالان استفاده خواهد کرد. سپس جراح برشی در پشت گوش ایجاد کرده و بخیه هایی را که ممکن است دائمی باشند، را برای نگه داشتن گوش خارجی استفاده می کند. در برخی موارد، ممکن است برخی از غضروف های گوش را  نیز بردارد.

این روش حدود 1 تا 2 ساعت طول خواهد کشید.

برشی که جراح در پشت گوش ایجاد کرده، جای زخم نازکی برجای می گذارد، اما این زخم پشت گوش است و با گذشت زمان کمرنگ می شود.

جراحی بدون برش :

برخی از انواع جراحی ها نیازی به برش پشت گوش ندارند. برای این افراد، ممکن است زمان بهبودی سریع تر و خطر عوارض آن کمتر باشد.

در طی این روش، جراح یک سوزن را در غضروف قرار می دهد تا انعطاف پذیری آن را افزایش دهد. سپس، جراح از بخیه ها برای تغییر شکل و یا اصلاح گوش استفاده می کند.

در مطالعه ای بر روی نسخه اصلاح شده این روش، تقریباً 94٪ از افراد گفتند که ظاهر گوش آنها بهتر می شود. با این حال ، ممکن است تحقیقات بیشتری برای تأیید ایمنی و اثربخشی این روش لازم باشد.

همچنین، این نوع روش ممکن است برای همه مناسب نباشد. به عنوان مثال، اگر گوش های برجسته شخص به دلیل غضروف اضافی در استخوان صدفی گوش باشد، به اتوپلاستی رسمی نیاز دارد. این به این دلیل است که جراح باید مقداری از غضروف ها را از طریق برش پوستی خارج کند.

روند بهبودی تا حدودی به نوع جراحی گوش فرد بستگی خواهد داشت.

بهبود

روند بهبودی تا حدودی به نوع جراحی گوش فرد بستگی خواهد داشت.

پس از جراحی، پزشک پانسمان را روی گوش ها قرار می دهد. پانسمان برای چندین روز در جای خود باقی خواهد ماند، اما پزشک ممکن است فردا بعد از جراحی برای بررسی هماتوم، آن را به طور موقت بردارد.

پس از برداشتن پانسمان به طور دائم، ممکن است فرد نیاز به استفاده از یک سر بند محافظ روی گوش، به خصوص در شب داشته باشد. این می تواند از کشیده شدن گوش در هنگام خواب جلوگیری کند.

پس از انجام مراحل، فرد ممکن است متوجه شود:

 • چند روز درد
 • بی حسی و گزگز برای چندین هفته
 • حدود 2 هفته کبودی

فرد باید بتواند:

 • 14 روز پس از جراحی موهای خود را بشویید
 • بعد از 4 تا 6 هفته شنا کنید
 • در هر زمان سفر کنید
 • بعد از 1 تا 2 هفته به مدرسه برگردید
 • بعد از 12 هفته در ورزش های تماسی شرکت کنید

با این حال، لازم است قبل از بازگشت به فعالیت های روزمره با پزشک مشورت کنید.

عوارض احتمالی

برخی از عوارض جراحی گوش شامل:

 • عفونت : با هر عمل جراحی خطر کمی عفونت وجود دارد. دریافت درمان سریع با آنتی بیوتیک می تواند به جلوگیری از عوارض بعدی کمک کند.

 

 • کبودی : هماتوم یا لخته خون می تواند در زیر پوست گوش ایجاد شود. ممکن است 1 تا 3 روز پس از جراحی ظاهر شود. درد علامت اصلی این عارضه است.

 

 • بازگشت : بعضی اوقات، ممکن است گوش ها دوباره شروع به بیرون زدن کنند و جراحی تجدید نظر ممکن است لازم باشد.

 

 • ظاهر نامطبوع : گاهی اوقات، نتایج جراحی ترمیمی یا زیبایی آن چیزی نیست که فرد انتظار دارد. گوش ها ممکن است نامتقارن، نزدیک به سر یا خیلی دور از سر باشند.

 

 • بی حسی : گوش ها ممکن است چندین هفته بعد از جراحی بی حس شوند.

 

 • آسیب به غضروف می تواند در نتیجه عفونت، هماتوم یا سفت شدن بخیه ها باشد. برای جلوگیری از مشکلات بعدی، مراقبت های پزشکی فوری لازم است.

آیا جراحی گوش ارزش دارد؟

آیا جراحی گوش ارزش دارد؟

اتوپلاستی معمولاً بی خطر و موفقیت آمیز است و از میزان رضایت بالایی برخوردار است.

در حقیقت، محققان در آلمان دریافتند كه افراد برای كاهش برجستگی گوش خود احساس می كنند كه پس از انجام عمل جراحی گوش، كیفیت زندگی بهتری دارند و اعتماد به نفس آن ها بالاتر می رود.

بیمه تقریباً هرگز جراحی گوش را پوشش نمی دهد، زیرا یک عمل جراحی زیبایی است. با این حال بیمه، جراحی ترمیمی گوش هایی را که آسیب و ضربه روحی پایداری را در کودکانی که با بی نظمی شدید یا فقدان مادرزادی گوش متولد شده اند، پوشش می دهد.

داشتن انتظارات واقع بینانه در مورد آنچه که جراحی زیبایی گوش می تواند داشته باشد مهم است. این جراحی می تواند باعث کم شدن برجستگی گوش شود، اما تقارن کامل همیشه امکان پذیر نیست.

اتوپلاستی می تواند شکل گوش فرد را تغییر دهد، که می تواند کیفیت زندگی او را بهبود بخشد.

قبل از انتخاب جراحی، فرد باید با پزشک درمورد نکات مثبت و منفی این جراحی صحبت کند و در مورد یک پزشک مناسب و واجد شرایط برای انجام این جراحی جستجو کند.

Rate this post
دکتر حامد عباسی

حامد عباسی

دکتر حامد عباسی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، از جراحان شناخته شده در عرصه جراحی پلاستیک بینی و صورت، فعالیت تخصصی دکتر عباسی از سال ۱۳۸۷ شروع شده است. اشتیاق ایشان به علم پزشکی و هنر و قرار گرفتن در کنار اساتید بزرگ و نام آشنا تلاش بی وقفه ایشان، مطالعات و جراحی های متعدد، حضور در سمینارها و کنگره های جراحی زیبایی در سراسر دنیا سبب شد در زمره جراحان صاحب نظر در این رشته قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...