عمل زیبایی

عمل بینی چگونه انجام می‌شود؟ | ۳ روش عالی برای جراحی بینی

عمل بینی یکی از مهمترین تصمیماتی است که کسانی که می‌خواهند بینی خود را جراحی کنند باید بگیرند، که برای گرفتن این تصمیم باید اطلاعات زیادی در مورد جراحی بینی داشته باشند تا بتوانند تصمیمات درستی را در این باره بگیرند؛ این مقاله به شما کمک می‌کند که برای عمل کردن بینی خود تصمیم درست را انتخاب کنید و همچنین می‌توانید با بهترین جراح بینی دکتر حامد عباسی مشاوره داشته باشید و تمام سوالات خودتان را از ایشون بپرسید.

عمل بینی یا جراحی بینی :

عمل بینی به منظور رفع عیوب ظاهری و یا مشکلاتی مانند شکستگی ، پولیپ و غیره با دو تکنیک جراحی باز و بسته انجام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

جراحی بینی برای تغییر شکل دادن به بینی با تغییر استخوان یا غضروف انجام میشود. هدف از انجام این عمل میتواند تغییر شکل بینی، بهبود تنفس و یا هر دو باشد. عمل بینی یکی از رایج ترین انواع جراحی پلاستیک است که برای فرم دادن به بینی های گوشتی از روش پلاسمای بینی انجام میشود

بینی دارای دو ساختار استخوانی در قسمت بالا و غضروفی در قسمت پایین است. رینوپلاستی یا جراحی بینی میتواند استخوان یا غضروف یا پوست بینی و یا هر سه مورد را تغییر دهد.

جراحی بینی با رینوپلاستی در دو نوع انجام میشود، نوع اول جراحی بینی طبیعی است که به تغییر فرم و عملکرد بینی جهت زیبایی و بهبود ظاهر بینی میپردازد. نوع دوم جراحی ترمیمی است که به برطرف کردن آسیب های بینی میپردازد. جراحی ترمیمی همچنین نواقصی مانند مشکلات تنفسی را نیز انجام میدهد.

اگر تصمیم به جراحی بینی خود دارید با جراح خود صحبت کنید که آیا جراحی زیبایی بینی برای شما مناسب میباشد و به چه تغییراتی در بینی خود میتوانید دست یابید. هنگام برنامه ریزی برای جراحی و مشاوره با پزشک، جراح سایر ویژگی های صورت ، پوست روی بینی و آنچه را که درنظر دارید در بینی خود، تغییر دهید را در نظر می گیرد. پس از مشاوره و معاینه با دکتر، جراح شما یک برنامه سفارشی مناسب شما، برایتان تهیه می کند.

تاریخچه جراحی بینی :

جالب است بدانید هدف از جراحی بینی در سال های دور نسبت به امروز بسیار متفاوت بوده و به عنوان مثال هزاران سال پیش در هند بریدن نوک بینی یک نوع مجازات محسوب میشد که اطباء برای ترمیم پوست نوک بینی از پوست پیشانی فرد استفاده می کردند.

اولین جراحی‌های بینی مربوط به قرن ۱۶ است که یک جراح ایتالیایی چنین عملی را به انجام رساند. بعد از آن جراحان آلمانی اقدام به رینوپلاستی نمودند . فرد جوانی که به دلیل بزرگ بودن بینی اش اجتماع را ترک کرده بود که جراحی و کوچک کردن بینی او را به جامعه برگرداند.

بیشتر عمل های زیبایی بینی در گذشته بیشتر حکم جراحی ترمیمی بینی را داشته. اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی میتوان هر نوع جراحی زیبایی بینی و صورت را با روش های مختلف انجام داد.

جراحی بینی طبیعی

در روش های جدید جراحی، بیشتر سعی بر این شده است که به جای حذف بافت های بینی، ساختار بینی تقویت و اصلاح میشود تا جایی که برای تنفس فرد مشکلی پیش نیاید. در عمل بینی ساختار اصلی بینی زیاد دستکاری نمیشود بلکه فقط ایرادات بینی برطرف میشود. در این عمل روی بینی صاف است و یا انحنای کمی به بینی داده میشود و نوک بینی سربالا نیست. هر دو نوع بینی استخوانی و گوشتی میتوانند به صورت طبیعی جراحی شوند. هدف از این جراحی رفع نواقصی در بینی از جمله قوز، کجی، افتادگی بینی می‌باشد.

تناسب بینی با دیگر اجزای صورت در جراحی بینی طبیعی

برای اینکه جراحی بینی طبیعی باشد باید علاوه بر اینکه بینی ظاهر زیبایی داشته باشد تناسب بینی با دیگر اجزای صورت برقرار شده باشد .

جراح بینی کاملا با فواصل اجزای صورت در زنان و مردان آشنا می باشد و می تواند طبق اصول زیبایی شناسی طوری بینی را جراحی کند که نتیجه طبیعی باشد.

برای مثال می توان گفت پهنای پایه بینی باید برابر فاصله دو چشم باشد و پهنای قسمت استخوانی بالای بینی باید کمتر از پهنای پایه بینی باشد.

نقش جراح در جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین آنها انتخاب جراح بینی می باشد. جراح بینی برای اینکه بتواند نتیجه جراحی را به شکلی طبیعی رقم بزند باید دارای تجربه کافی و همچنین خلاقیت لازم باشد . بیمار پیش از جراحی زیبایی بینی باید عکس برداری های لازم را انجام دهد.تصویر برداری از صورت شخص به گونه ایی انجام می گیرد که بیمار به حالت تمام رخ،نیم رخ ،سه رخ و حتی عکس ها از زوایای بالا و پایین بینی گرفته می شود و یا اینکه لبخند بیماردرعکس ها ثبت می شود .بیمار پیش از انجام جراحی زیبایی بینی این عکس ها را بررسی می کند تا بتواند اجزای صورت بیمار را آنالیز کند و بتواند در تکنیک های انجام شده در جراحی برای نتیجه طبیعی تصمیم گیری کند. در صورتی که جراح بینی تجربه کافی داشته باشد با صورت بیماران آشنایی کامل داشته و می تواند نتیجه را برای بیمار ایده آل کند.

همانطور که گفته شد، در جراحی بینی طبیعی زاویه نوک بینی تا لب حدود ۹۵ درجه می باشد ولی در بینی های فانتزی و نیمه فانتزی بیشتر است.برخلاف بینی های طبیعی که هیچ قوسی ندراند، در بینی فانتزی، قوس زیبایی در پل بینی ایجاد می شود. قوس بینی های نیمه فانتزی کمتر از بینی های فانتزی و بیشتر از بینی های طبیعی می باشد.

جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی، جراحی مجدد بینی است که با هدف اصلاح ایرادات و ساختار بینی که به دلیل آسیب به هم ریخته است انجام میشود. در این عمل ایرادات رفع میشود و ساختار بینی اصلاح میگردد. جراحی ترمیمی نیز میتواند برای کسانی که قبلا نیزعمل بینی را انجام داده ولی از نتایج جراحی خود راضی نیستند، انجام شود. جراحی بینی ترمیمی، عملی بسیار حساس است. همانند هرعمل جراحی دیگر عمل بینی نیز امکان دارد در بار اول به نتیجه ی دلخواه نرسیم و مجددا احتیاج به عمل جراحی داشته باشیم که به آن جراحی بینی ترمیمی می گویند.

عمل بینی ترمیمی حدود ۵ الی ۱۰ درصد می باشد.اگر اصول جراحی بینی به درستی رعایت شود و مهارت های لازم روی آن انجام شود.عمل بینی ترمیمی فقط برای از بین بردن اشکالات ظاهریست .

در مواردی که اشکالات ظاهری و عملکردی شدیدی در بینی به وجود بیاید گاهی استفاده از غضروف لاله گوش یا دنده برای ترمیم لازم خواهد بود.

مشکلات بسیاری با عمل بینی ترمیمی بر طرف می شود مثل انحراف و کجی وسر بالایی نوک بینی و غیره.

چه میزان جراحی بینی ترمیمی تاثیرگذار است

از آنجایی که شرایط یک بینی عمل نشده کاملا با بینی های کار شده متفاوت است. جراح بینی باید بسیار متبحر بوده و تا بتواند با تجربه بالای خود آماده ترمیم هر نوع نقصی باشد.

بیمار باید به درستی قبل از عمل بینی بررسی شود و جراح بینی با توجه به توانایی خود اقدام به عمل بینی بکند.

تمامی شرایط نیز باید با بیمار در میان گذاشته شده تا توقع آنها نسبت به جراحی بینی بالا نباشد و عیب ها و محدودیت های این جراحی بینی را بداند تا علاوه بر زیبایی سلامتی شخص نیز حفظ شود.

پس می توان گفت میزان موثر بودن این جراحی بینی به نقایص شما و مهارت جراح بینی بستگی خواهد داشت.

چه زمانی باید جراحی بینی ترمیمی انجام بگیرد

هنوز هم بین جراحان بینی مختلف درباره جواب این سوال اختلاف نظرهایی وجود دارد. گاهی اوقات پیشنهاد می شود که حداقل ۱سال از انجام عمل بینی اول گذشته باشد و پس از آن برای عمل ترمیم بینی تصمیم گیری شود.

اما گاهی هم گفته شده که بعضی از نقایص بینی را قبل از یک سال می توان برطرف کرد.

ایراداتی مانند از بین بردن برآمدگی استخون کوچکی که جراح بینی فراموش کرده و بعد از اینکه از عمل بینی اول شش ماه گذشته باشد به راحتی عمل ترمیم بینی برای این امر صورت می گیرد. در هر صورت جراح بینی شما با معاینه می توان این تصمیم را بگیرد.

۷ موردی که شما نیاز دارید درباره جراحی بینی بدانید

 • رینوپلاستی می تواند نگرانی های عملکردی و همچنین زیبایی شناختی در رابطه با بینی را برطرف کند. بنابراین وقتی تصمیم به عمل جراحی گرفته شد بسیار ضروری است که اگر عملکرد بینی شما اختلالاتی دارد، جراح را مطلع کرده و مورد توجه قرار گیرد.

 

 • انتخاب بهترین جراح بینی. هم جراحان گوش و حلق و بینی و هم جراحان پلاستیک می توانند عمل جراحی زیبایی بینی را انجام دهند. نکته مهم این است که در مورد مطالبی که پزشک در مورد آن ها با شما صحبت می کند موافق و راضی باشید.

 

 • درد بینی شما مدتی طول می کشد تا آرام شود و شکل نهایی خود را پیدا کند. به طور کلی تورم بینی در روش رینوپلاستی باز نسبت به رینوپلاستی بسته بیشتر است. با این حال، تکنیک رینوپلاستی باز، کنترل و دید بیشتری در مورد تمام اجزای بینی برای جراح ایجاد می کند و نتیجه ای بهینه و قابل پیش بینی تر و بهتری به بینی فرد می دهد.

 

 • در یک جراحی زیبایی بینی، به دلیل جدا شدن پوست از منبع اصلی رشته عصبی، بینی شما در دوره بعد از عمل بی حس خواهد شد. ولی نگران نباشید، بیشتر افراد گزارش داده اند که طی ۱۲ ماه این حس به حالت عادی برگشته است.

 

 

 • در اوایل دوره بعد از عمل، یافتن لکه مداوم در بینی یا ترشح خون قدیمی از معابر نازوفارنژال به هیچ وجه غیرمعمول نیست. پس از مدتی این مشکلات رفع خواهند شد.

 

 • تنفس و همچنین احساس بویایی ممکن است در اوایل دوره بعد از عمل تحت تأثیر قرار گیرد. پس از مدتی نیز این مشکلات رفع خواهند شد.

 

 • تورم بر شکل بینی تأثیر می گذارد. در اوایل دوره بعد از عمل، این اتفاق موضوعی ثابت و مداوم است. با کم شدن تورم و ورم، افراد متوجه شکل بینی خود در زمان های مختلف روز می شوند. به طور کلی ، تورم تا سه ماه از بین می رود. ولی نتیجه نهایی جراحی بینی، بعد از ۱۲ ماه خود را نشان می دهد.

قبل از عمل ترمیم بینی چه اقداماتی باید انجام بگیرد

مانند جراحی بینی که با هدف زیبایی و برای اولین بار انجام می گیرد باید عکس برداری های لازم انجام بگیرد.در صورتی که اختلالات تنفسی در اثر جراحی بینی اولیه به وجود آمده باشد ممکن است جراح بینی به نتیجه عکس برداری های سی تی اسکن بینی و سینوسها ، آندوسکوپی بینی و سینوس ها نیاز داشته باشد تا بتواند جراحی ترمیمی بینی را به درستی انجام بدهد.

درغیر این صورت عکس برداری های معمولی که در زوایای مختلف انجام میگیرد از بیمار گرفته می شود تا جراح بینی بتواند نقایص ظاهری بینی و همچنین تاثیر آن در صورت را متوجه شود .

در صورتی که برای جراحی ترمیمی بینی به جراح بینی دیگری مراجعه کرده اید که از جراحی بینی اولیه شما با خبر نمی باشد باید درباره جراحی بینی ابتدایی خود اطلاعاتی را در اختیار جراح بینی قرار دهید و عکس های بینی و بدون عمل بینی را در اختیار پزشک قرار دهید. اگر برای عمل ترمیم بینی به بیهوشی نیاز باشد باید تمامی آزمایشات روتین پیش از جراحی بینی انجام بگیرد.

مزایای عمل بینی :

معمولاً عمل دماغ توسط افرادی اتفاق می‌ افتد که از شکل بینی خود رضایت ندارند یا تمایل دارند که بینی خود را جراحی نمایند تا بتوانند در اجتماع حاضر شوند . البته دسته دیگری نیز برای برطرف نمودن معایب بینی و صورت خود عمل می کنند .

از مزیت‌های بسیار مهم در این جراحی که توسط متخصصین حلق و بینی و یا جراحان پلاستیک اتفاق می‌افتد برای اصلاح مشکلات تنفسی و یا آسیب و نواقص مادرزادی است .

البته نمی‌توان از ویژگی‌ های مهم جراحی بینی گذشت . این عامل نیز از ویژگی‌ها و مزایای بارز جراحی بینی به‌ حساب می‌آید. از دیگر مزیت‌ های عمل زیبایی بینی می‌توان به افزایش اعتماد به‌ نفس در میان مردم اشاره نمود . بسیاری از افراد بنا بر نواقصی که در بینی خود مشاهده می‌نمایند کمتر در اجتماع حضور می‌یابند .

از این رو کمتر در میان مسائل و تنش‌ های اجتماعی قرار می‌گیرند و این موضوع باعث عدم پیشرفت اجتماعی آنها می‌شود . با یک عمل زیبایی بر روی بینی می‌توان این مشکل بزرگ را برطرف نمود .

رینوپلاستی نه تنها می تواند ظاهر و عملکرد بینی را تقویت کند بلکه می تواند اعتماد به نفس را بهبود بخشد و نارضایتی از ظاهر بینی را در شما از ببرد.. جراحی زیبایی بینی میتواند:

 • اندازه بینی را افزایش یا کاهش دهد؛
 • به سوراخ بینی شکل جدیدی بدهد؛
 • نوک بینی را کاهش دهد؛
 • پل بینی را کاهش دهد؛
 • تعادل و هماهنگی بین سایر ویژگی های صورت را تقویت کند؛
 • در زیبایی شناسی کلی صورت تأثیر مثبتی داشته باشد؛
 • مشکلات مرتبط با سپتوم

معایب جراحی بینی :

عمل رینوپلاستی دارای عوارضی است که اصطلاحاً به آن معایب جراحی گفته می‌شود . البته بسیاری از جراحی‌ ها دارای عوارض می‌باشند و جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست . آسیب‌ها و همچنین باریک شدن نوک بینی و بالا رفتن ناهنجار نوک بینی از معایب بزرگ جراحی بینی به شمار می‌رود .

البته آسیب‌ هایی که به پوست بینی می‌ رسد یا کوچک شدن بیش‌ از حد پره‌ های بینی را می‌توان جزء موارد دیگر معایب بینی دانست .

البته با توجه به چگونگی جراحی بینی توسط بهترین جراح زیبایی بینی ، می‌توان به میزان کمتر و یا بیشتر معایب این جراحی اشاره نمود . به‌ صورت کلی چند عامل باعث بالا رفتن عوامل معایب بینی می‌شود ، ازجمله عدم مراجعه به پزشک مناسب و یا عدم حضور در کلینیک و یا بیمارستان مجهز را می‌توان از این عوامل دانست. به‌ صورت کلی هرساله از معایب عمل کاسته می‌شود ، به دلیل اینکه از ابزارهای مناسب جهت این جراحی استفاده می‌گردد .

خطرات عمل بینی

تمام جراحی ها، چه جراحی های ساده و چه جراحی های مهم ، مقداری از ریسک را به دنبال دارند و رینوپلاستی نیز از این قاعده مستثنا نیست. همچنین پیروی از تمام دستورالعمل های بعد از عمل بسیار حائز اهمیت است، زیرا هرگونه انحراف در بینی می تواند در روند بهبودی و نتایج کلی دخالت کند.

خطرات جراحی زیبایی بینی شامل موارد زیر است:

 • عوارض ناشی از بی حسی
 • خون ریزی
 • عفونت
 • دلهره و درد
 • تنفس دشوار
 • تغییر رنگ در پوست
 • تورم
 • عدم رضایت از نتایج
 • سوراخ شدن سپتوم یا دیواره بینی
 • بهبودی نامناسب یا زخم قابل توجه
 • انحرافی را اصلاح کند؛
 • تنفس را بهبود بخشد.

افرادی شامل اطفال، افراد مسن، افرادی دارای بیماری هایی مانند سرطان، بیماری ها خونی، عفونت های حاد، بیماری های روانی و قلبی شدید هستند، به آن ها جراحی بینی توصیه نمیشود و ممنوع است.

دلایل جراحی بینی

افراد به دلایل متفاوتی از جمله آسیب دیدگی بینی، اصلاح مشکلات تنفسی و یا ناراضی بودن از ظاهر بینی خود  جراحی بینی را انجام میدهند.

تغییراتی که جراح ممکن است از طریق جراحی روی بینی یک بیمار انجام دهد شامل :

 • تغییر اندازه بینی؛
 • تغییر زاویه بینی؛
 • صاف کردن پل بینی؛
 • تغییر شکل نوک بینی؛
 • باریک کردن بینی،

میشود.

اگر هدف از انجام جراحی، زیبایی شکل بینی است، بهتر است فرد منتظر بماند تا استخوان بینی اش به کامل رشد کند. اما اگر هدف از جراحی بینی، اختلال در تنفس است، این عمل در سنین پایین تر نیز قابل انجام است. بهترین سن رینوپلاستی برای دختران بعد از ۱۵ سالگی و برای پسران بعد از ۱۸ سالگی میباشد زیرا پسران به زمان بیشتری برای کامل شدن استخوان بینی شان نیاز دارند.

عوارض جراحی بینی

درد

در جراحی، بافت غضروفی و استخوانی بینی اصلاح میشود، به همین دلیل ممکن است شما احساس درد خفیفی داشته باشید که میتواند با داروهای مسکن ساده که نیازی به نسخه دکتر نیز ندارند رفع شود. اما اگر درد شدیدی حس کردید بهتر است از جراح خود نسخه ای برای مسکن های قوی تر درخواست کنید.

ورم

در روزهای اول پس از جراحی، اطراف چشم، بینی متورم میشود که شدت آن در افراد مختلف، متفاوت میباشد. نگران نباشید این ورم بعد از دو هفته کاهش میابد. همچنین استفاده از کمپرس آِب سرد میتواند به روند بهبودی ورم  سرعت ببخشد.

کبودی

کبودی اطراف چشم پس از جراحی ممکن است دیده شود که با رژیم غدایی مناسب در دوره زمان بهبودی و مصرف آبمیوه های طبیعی، کاملا رفع میگردد.

ترشحات خونی

ممکن است پس از چند روز بعد از جراحی، خونریزی و با ترشحات خونی کمی از ناحیه بینی داشته باشید. اگر این خونریزی کم است بهتر است نگران نباشید چون طبیعی است. اما در صورت خونریزی شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید و او را مطلع کنید.

گرفتگی بینی

بعد از جراحی ممکن است که شما در بینی خود احساس گرفتگی کنید اما برای برطرف کردن این گرفتگی، اقدام به انجام کارهای خودسرانه نکنید زیرا باعث میشوید به بینی آسیب برسد. با ملایمت بینی خود را شست و شو کنید و همچنین میتوانید از سرم در برطرف کردن این گرفتگی البته با مشورت پزشک خود، کمک بگیرید.

مشکلات تنفسی

در جراحی های بینی که در گذشته انجام میشد بافت های بینی حذف میشدند که این امر باعث ایجاد مشکلات تنفسی در افراد میشد. اما با پیشرفت علم و دانش پزشکان، از تکنیک های جدیدی در جراحی برای اصلاح و تقویت بافت ها استفاده میشود که بروز اینگونه مشکلات را کم کرده است.

انواع بینی

بینی ها را بر اساس نوع پوست و ساختمان کلی و غضروف بینی به دو دسته ی بینی استخوانی و بینی گوشتی، تقسیم میشوند.

بینی استخوانی دارای مشخصه هایی  از جمله :

 • داشتن قوز روی بینی؛
 • ساختمان غضروف و بافت استخوانی مستحکم؛
 • دارای پوست نازک که به راحتی میتوان استخوان بینی را لمس کرد؛
 • میباشد.

بینی های استخوانی دارای ایده آل ترین ویژگی ها برای جراحی هستند. نتایج پس از عمل نیز مطلوب و مورد رضایت بوده است. نتیجه ی بینی استخوانی میتواند بینی فانتزی با عروسکی باشد.

بینی گوشتی دارای مشخصه هایی از جمله :

 • دارای فرم نوک بینی گرد و پهن؛
 • دارای بافت استخوانی و غضروفی ضعیف؛
 • دارای پوستی ضخیم با غدد چربی فعال زیر پوست نوک بینی؛

میباشد.

بینی گوشتی مانند بینی استخوانی دارای نتایج مطلوب و ماندگاری است اما بافت را تقویت میکنند زیرا جراحی غضروف ضعیف انجام میشود. بینی های گوشتی پس از جراحی دارای تورم بیشتری هستند. نتیجه ی بینی گوشتی، بینی هایی با فرم طبیعی است.

جراح بینی

بعد از تصمیم گیری در مورد عمل جراحی بینی، قدم بعدی تحقیق در مورد پزشک جراح است که بسیار مهم میباشد. زیرا برای رسیدن به نتیجه دلخواه، نیاز به حضور یک پزشک ماهر و حرفه ای است. جراح بینی باید با تکنیک های این جراحی آشنا باشد و بتواند از آن ها به خوبی در عمل استفاده کند. بنابراین انتخاب بهترین جراح بینی، میتواند به شما در رسیدن به بینی مورد نیازتان کمک بسیار زیادی کند و هرگز دچار عوارض جراحی نخواهید شد و پس از اتمام رینوپلاستی، هیچ گونه عوارضی اعم از مشکلات تنفسی برایتان پیش نخواهد آمد.

برخی از ویژگی های یک جراح ماهر بینی

 • داشتن توانایی زیاد در جراحی بینی؛
 • دانش ریاضی داشته باشد؛
 • اطلاعات کافی در مورد علم زیبایی شناختی داشته باشد؛
 • از قوه ی تجسم سازی برخوردار باشد تا بتواند بینی را بعد عمل تجسم کند؛
 • باید صبور باشد و تنانی اطلاعات مهم قبل و بعد از جراحی را به بیمار اطلاع دهد؛
 • در تمامی جلسات به سوالات بیمار پاسخ دهد؛
 • اعتماد بیمار را جلب کند چرا که اعتماد به جراح، رضایت از عمل بینی را به همراه دارد؛
 • سلامتی و رضایت بیمار را در اولویت کار خود قرار میدهد؛
 • جلسات مراجعه برای بعد عمل را برای بیمار مشخص کند؛
 • اطلاعاتی در مورد سابقه بیماری و داروهایی که مصرف میکند و حساسیت های دارویی و غذایی، جمع آوری کند؛
 • آزمایشات مورد نیاز برای جراحی را برای بیمار تجویز کند.

چگونه جراح بینی را انتخاب کرد

هنگامی که میخواهید جراح بینی را انتخاب کنید، با جست و جو در انجمن جراحان بینی یا سایت هایی از این قبیل، چند پزشک را به عنوان اولویت های خود انتخاب کنید و با بررسی نمونه کارهای آن پزشکان و بازدید از سایت های خود پزشکان، هر جراحی عمل بینی که مورد رضایت شما قرار گرفت، میتوانید به مطب همان پزشک مراجعه کنید و جلسه مشاوره ای با ایشان داشته باشید و درخواست های خود را با جراح بینی مطرح کنید. همچنین در مطب میتوانید نمونه کارهای واقعی را مشاهده کنید زیرا کسانی که جراحی را انجام داده اند برای معاینات لازم بعد از عمل به مطب مراجعه میکنند. جراح ماهر و خوب هرگز دست به جراحی که بداند نتیجه مناسبی نخواهد داشت، نمیزند و آن را انجام نمیدهند.

معیارهای زیبایی شناختی برای جراحی بینی

بسیاری از بیماران از پیشنهاداتی که جراح در مورد تغییرات بینی ناراضی هستند. از طرفی هم برخی از اصرارهای بیجا و بیش از اندازه افراد، باعث میشود جراح تحت فشار قرار بگیرد و دست به عملی غیر استاندارد بزند که در نهایت باعث نارضایتی فرد و خود پزشک میشود. تغییراتی که قرار است بر روی بینی شما صورت بگیرد براساس یک سری اصول زیبایی شناسی انجام میشود.

چند نمونه از معیارهای زیبایی برای جراحی بینی که توسط علم زیبایی شناسی مشخص شده است و در تمام دنیا مورد قبول واقع شده است و اکثر جراحان حرفه ای دنیا این معیارها را دنبال میکنند که عبارت اند از :

 • انحراف بینی
 • ارتباط بینی با چشم ها
 • رابطه بینی با لب و چانه
 • زاویه بین بینی با لب
 • ارتفاع بینی
 • پهنای بینی
 • زیر بینی
 • پشت بینی
 • پره های بینی و یکسان و همسان بودن سوراخ های بینی
 • تناسب اجزای صورت از نمای روبه رو

 روش های مختلف عمل کردن بینی و نتایج آن :

عمل بینی میتواند در بیمارستان؛ مطب پزشک یا مراکز جراحی به صورت سرپایی انجام شود. برای عمل جراحی بنا به صلاح دید جراح، بی حسی موضعی یا عمومی را برای عمل انجام خواهد داد. اگر جراحی، یک جراحی ساده است، بی حسی موضعی صورت میگیرد که باعث میشود کل صورت بی حس شود. در بیهوشی عمومی، بیمار دارویی را استنشاق میکند که باعث بیهوشی میشود.

در حین عمل؛ هنگامی که بی حس یا بیهوش شدید، جراح بین سوراخ بینی شما بریدگی ایجاد می کند به این صورت که پوست شما را از غضروف یا استخوان جدا می کند و شروع به تغییر شکل دادن بینی شما با توجه به نتایج مشاوره شما با پزشک و تصمیم نهایی در شکل بینی، میکند. پس از تغییرات اگر بینی جدید شما به مقدار کمی غضروف اضافی احتیاج داشته باشد، پزشک ممکن است مقداری غضروف از گوش شما یا عمق داخل بینی شما خارج کند و به بینی اضافه کند. در صورت نیاز بیشتر، ممکن است یک پیوند استخوان دریافت کنید. پیوند استخوان، استخوانی اضافی است که میتواند به بینی شما اضافه گردد. این عمل معمولاً بین یک تا دو ساعت طول می کشد و اگر جراحی پیچیده باشد، مدت زمان بیشتری برای عمل نیاز دارد.

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود و روش باز بیشتر مورد انتخاب جراحان و پزشکان قرار می گیرد.

عمل کردن بینی از جمله جراحی هایی به شمار می آید که در سالهای اخیر بسیار زیاد شده است و بیشتر این جراحی به دلایل زیبایی صورت می پذیرد به طوری که می توان گفت تعداد عمل جراحی بینی مردان با خانم ها یکسان و برابر می باشد .

تکنیک های عمل بینی عبارت اند از :

به صورت کلی جراحی بینی با دو تکنیک باز و بسته انجام می شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. پزشک با در نظر گرفتن عواملی مانند شرایط بیمار و هدف از جراحی یکی از این تکنیک ها را انتخاب می کند.

جراحی بینی باز و مزایا :

در این روش برای پزشک برای دسترسی کامل به ساختمان بینی از برش هایی استفاده می کند که امکان بلند کردن پوست بینی را فراهم کند.

 • پزشک می تواند با اندازه گیری دقیق تغییرات میلی متری را ایجاد کند.
 • امکان دسترسی به تمامی غضروف ها و بافت های بینی وجود دارد.
 • پیوند غضرف به راحتی انجام می شود.

جراحی بینی بسته و مزایا :

از این روش در مواقعی که تنها به تغییرات جزئی نیاز است استفاده شده و برخلاف روش باز تمامی برش ها در داخل بینی ایجاد می شود.

 • مدت زمان عمل کاهش می یابد.
 • از بیحسی کمتری استفاده می شود.
 • خبری از جای زخم و بخیه بر روی بینی نخواهد بود.
 • عوارض جانبی کاهش یافته و دوران نقاهت نیز کوتاه تر می شود.

 

آمادگی برای جراحی

قبل از هرگونه عمل جراحی باید با جراح خود ملاقات کنید تا در مورد اینکه آیا میتوان جراحی را بر روی بینی شما انجام داد یا خیر، آن شکلی که از بینی خود بعد از عمل انتظار دارید، صحبت کنید. پزشک سوابق پزشکی شما را چک میکند و سپس شما را معاینه میکند و در مورد داروهایی که مصرف میکنید و شرایط پزشکی، از شما پرس و جو میکند. اگر دارای  اختلالاتی که باعث خونریزی بیش از حد میشود، هستید؛ جراح در مورد هر نوع جراحی انتخابی توصیه هایی به شما می کند. بنابراین ملاقات با پزشک مهم ترین قسمت از مراحل عمل بینی است. جراح پس از معاینه جسمی، پوست داخل و خارج بینی را چک میکند تا مشخص کند چه نوع تغییراتی باید و میتواند در بینی ایجاد شود همچنین جراح ممکن است درخواست برخی آزمایشات را نیز برای شما بدهد. پزشک جراحی هایی اضافه را چک میکند و تصمیم میگیرد که آیا نیاز است که جراحی ها همزمان باهم انجام شوند یا خیر. در مشاوره با پزشک جراح، عکس هایی برای ارزیابی نتایج طولانی مدت جراحی استفاده میکند که این عکس ها از بینی شما گرفته شده اند. دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل از مصرف مسکن های حاوی ایبوپروفن یا آسپیرین خودداری کنید زیرا این داروها روند لخته شدن خون را آهسته تر میکنند و میتوانند باعث خونریزی شدید شوند. پس بهتر است دکتر خود را از داروهایی که مصرف میکنید، مطلع کنید.

بهبود رینوپلاستی بعد از عمل در افراد سیگاری آهسته تر از افراد عادی است زیرا نیکوتین رگ های خونی را منقبض میکند، در نتیجه اکسیژن و خون های کمتری به بافت ها میرسند و آن ها دیرتر ترمیم میشوند. ترک سیگار قبل و بعد از عمل میتواند به بهبودی کمک کند.

بهبودی پس از انجام جراحی

بعد از جراحی، جراح ممکن است یک اسپاینت پلاستیکی یا فلزی را روی بینی قرار دهد. اسپلینت به بینی شما کمک میکند تا هنگام بهبودی کامل، شکل جدید خودش را حفظ کند. پزشک، اسپلینت را ممکن است در درون بینی قرار دهد تا سپتوم یا دیواره بینی شما، تثبیت گردد.

حداقل چند ساعت بعد از عمل، در اتاق بهبودی، تحت نظر قرار خواهید گرفت. پس از بررسی وضعیت، اگر همه شرایط سلامتی شما خوب بود، میتوانید از بیمارستان مرخص شوید. پس از مرخص شدن با کمک یکی از همراهان خود میتوانید به خانه بازگردید. اما اگر شرایط سلامتی خوب نبود ممکن است یک تا دو روز در بیمارستان بمانید.

پس از یک هفته بعد از عمل، پانسمان جراحی از روی بینی برداشته میشود و ممکن است که بخیه ها قابل دیدن باشند اما نیازی به برداشتن بخیه ها نیست و پس ازدو هفته بعد از جراحی با مراجعه و توصیه جراح، میتوان بخیه ها را نیز برداشت.

کم شدن حافظه، اختلال در قضاوت و واکنش آهسته از عوارض متداول داروهای مورد استفاده برای عمل بینی هستند.

برای چند روز بعد از عمل ممکن است خونریزی داشته باشید. دکتر یک تکه گاز یا همان پد را در زیر بینی شما قرار میدهد تا خون و مخاط را جذب کند. جراح حتما به شما خواهد گفت که هر چند وقت یک بار این پد را عوض و از یک پد تمیز استفاده کنید.

نحوه به حداقل رساندن درد و ناراحتی پس از جراحی بینی

پس از جراحی، شما درد زیادی متحمل نخواهید شد اما برخی از افراد دچار گرفتگی بینی، درد و حساسیت میشوند و آن را باید به پزشک خود گزارش دهند. از طرفی هم در حین جلسات مشاوره با جراح، راه هایی که باید پس از جراحی انجام شود تا بهبودی سریع تری داشته باشید را به شما اطلاع میدهد و همچنین داروهایی برای تسکین درد برایتان تجویز میکند. مسئله ی دیگری که بعد از عمل جراحی رخ میدهد و ممکن است آزار دهنده باشد، گرفتگی بینی است. یکی از توصیه ها برای کم کردن این ناراحتی ها، این است که تا چند روز پس از جراحی، نشسته بخوابید جوری که سر شما بالا باشد، این کار به شما کمک میکند تا تنفس شما بهتر شود.

توصیه دیگر حضور دستگاه مرطوب کننده و استفاده از آن در هنگام استراحت است. این کار به مرطوب نگه داشتن گلو کمک میکند زیرا در چند روز اول بعد از جراحی، چون تنفس از طریق گلو انجام میشود، گلو و دهان خشک میشود و همچنین به بهتر شدن تنفس شما نیز کمک میکند.

استراحت کردن از کارهای دیگر مهم تر است. احتمالا در چند روز اول درد جزئی خواهید داشت و احساس ناراحتی خواهید کرد، اما هرچه بیشتر استراحت کنید، بهبودی شما سریع تر میشود و به زودی به حالت اولیه خود باز میگردید.

بعد از عمل ممکن است دچار سردرد شوید و صورت شما پف خواهد کرد، و جراح نیز داروهای ضد درد را برای شما تجویز میکند. تا چند هفته پس از جراحی، که پزشک این مدت زمان را تعیین میکند، باید از موارد زیر

 • دویدن یا انجام فعالیت های بدنی شدید
 • فین کردن
 • جویدن زیاد
 • شنا کردن
 • حالت های صورت که نیاز به حرکت زیادی دارند
 • کشیدن لباس روی سر
 • گذاشتن عینک روی بینی
 • مسواک زدن با شدت

خودداری کنید.

عمل بینی میتواند روی ناحیه اطراف چشم نیز تاثیر بگذارد و ممکن است برای چند هفته دچار بی حسی موقت، تورم و تغییر رنگ در اطراف پلک خود شوید. برای کاهش تورم، میتوانید از کیسه های آب سرد یا بسته های یخ استفاده کنید. اما این تورم در موارد نادر میتواند شش ماه نیز ادامه پیدا کند. مراقبت ها و پیگیری های بعد از جراحی بسیار مهم است بنابراین حتما به توصیه ها و دستورالعمل های پزشک جراح خود عمل و آن ها را دنبال کنید.

عامل کسب بهترین نتیجه درعمل بینی

یکی از بهترین عوامل برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب جراحی، ضخامت پوست بینی میباشد. اگر پوست بینی بسیار ضخیم یا بسیار نازک باشد، نتیجه جراحی ضعیف خواهد شد، اما پوست بینی با ضخامت متوسط بهترین نتیجه عمل را خواهد داشت. در جراحی فقط غضروف و استخوان تراشیده میشود و اگر ضخامت پوست زیاد باشد پس از تراشیده شدن استخوان این پوست روی بینی قرار میگیرد و تمامی ظرافت های جراحی را میپوشاند و از طرفی اگر ضخامت پوست نازک باشد کوچک ترین و میلی متری ترین اشتباهات جراح قابل مشاهده خواهد بود و اما ضخامت پوست متوسط، تغییر شکل ظاهر بینی در آن به بهترین نحو میسر میشود و میلی متری ترین اشتباهات جراح زیر پوست قابل مشاهده نخواهد بود.

نتایج جراحی بینی :

جراحی بینی روشی نسبتا ایمن و آسان است ولی بهبودی آن میتواند مدتی طول بکشد. نوک بینی حساس است و میتواند ماه ها بی حس و متورم بماند یا ممکن است در طی چند هفته کاملا بهبود پیدا کنید. اما برخی از اثرات و عوارض جراحی میتواند برای ماه ها یا یک سال به طول انجامد تا بتوانید از نتیجه ی نهایی عمل خود راضی باشید. بنابراین پس از یک سال فرم بینی به آن چیزی که شما میخواهید تبدیل خواهد شد اما به شرط اینکه عمل بینی شما توسط یک جراح ماهر و با تجربه انجام شده باشد.

جراحی به روش بسته مزایایی خاص را به دنبال دارد در این روش عمل جراحی روی پوست برشی وجود ندارد و زمان عمل به این روش بیست دقیقه زودتر از روش باز تمام می شود و در این روش عمل جراحی ورم کمتر می باشد و نسبت به عمل باز ورم اطراف ناحیه زودتر برطرف می شود؛ اما با این حال روش باز در جراحی  بینی بیشتر ترجیح داده می شود زیرا در این روش احتمال غیر قرینگی کمتر می شود زیرا زیر دید مستقیم انجام می شود و قدرت مانور جراح و فضا برای کار کردن بیشتر می باشد .

آیا عمل بینی عوارض دارد؟

عمل بینی نیز مانند تمامی جراحی های زیبایی دارای عوارض جانبی مانند تورم ، کبودی ، درد و غیره می باشد که پس از گذراندن دوران نقاهت به صورت کامل از بین می رود البته تکنیک جراحی و مهارت پزشک در کاهش و یا افزایش این عوارض موثر است.

توجه : باید دقت داشته باشید هر نوع جراحی زیبایی دارای معایب و مزایایی هستند اما انتخاب جراح با تجربه و همچنین رعایت نکات مهمی که جراح قبل و بعد از عمل از شما میخواهد انجام دهید میتواند در نتیجه عمل تاثیر زیادی داشته باشد. شما علاوه بر تحقیق از بیماران جراح میتوانید نمونه کارهای انجام شده پزشک را مشاهده کنید و تصمیم نهایی خود را بگیرد

شما جهت مشاهده نمونه کارهای دکتر حامد عباسی میتوانید به بخش گالری در سایت و یا ( اینستاگرام دکتر حامد عباسی ) مراجعه نموده و آن ها را مشاهده نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
11 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ابراهیم
ابراهیم

سلام آقای دکتر من فقط جلوی بینی میخوام عمل کنم شرایطش چیه

محمد حسین
محمد حسین

سلام من ورزش رزمی انجام میدم که بخاطر ضربه بینی من شکسته شده و همچنین از قبل دچار انحراف بینی بودم که باعث شده ظاهر بینی من بدتر شود. ایا نیاز به جراحی زیبایی بینی است یا عمل شکستگی بینی؟

ali sam
ali sam

سلام وقت بخیر. بهترین فصل برای عمل بینی کدام فصل است؟

Saeid.
Saeid.

سلام: عمل بینی دارم. میشه بفرمایید چگونه .

مهسا عباسی
مهسا عباسی

سلام وقت بخیر
من از شکل و ظاهر بینی خودم راضی نیستم اما نمیخوام بدون مشورت شما قدام به عمل کنم . آیا مشاوره رایگان دارید و

heydarii
heydarii

سلام خسته نباشید اقای دکتر
شما برای جراحی زیبایی بینی دفتر چه تامین اجتماعی قبول میکند

taqaviii
taqaviii

با سلام خدمت اقای دکتر عباسی…
بنده مرداد ۹۶ خدمت شما عمل کردم و مراقبت هم کردم و واقعا از عملم هم راضی بودم ممنون از شما…
حدودا هفت ماه بعد از عملم ی ضربه از پهلو به قسمت نوک بینیم خورد که محکم نبود ولی تا چند ساعت بعد از عمل حالت عطسه مانند در بینیم ایجاد کرد
ممکنه این ضربه باعث انحراف یا کجی یا تغیر شکل ظاهری بینیم بشه؟
چه مدت بعد از ضربه آثارش رو نشون میده؟
خیلی این مساله منو نگران کرده ممنون از پاسخ گوییتون

دکمه بازگشت به بالا
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
×