جراحی بینی بسته
جراحی بینی بسته
گرمازدگی
گرمازدگی

ویژگی پوست سالم

ویژگی پوست سالم

ویژگی پوست سالم

ویژگی پوست سالم چیست؟ آگاهی از خواص پوستتان، در انتخاب محصولات مراقبت از پوست مناسب و رژیم های درمانی مفید ،موثر است .

پوست انسان پوشش بیرونی بدن و بزرگترین عضو سیستم محافظتی است و از آنجا که با محیط زیست ارتباط دارد ،نقش مهمی در حفظ ایمنی بدن در برابر بیماری های شناخته شده دارد .

معرفی انواع پوست

نوع پوست فرد ممکن است با توجه به عوامل خارجی (مانند آب و هوا، میزان مراقبت از پوست) و داخلی (مثلا داروها، تغییرات هورمونی) در طول زمان تغییر کند .

 1. پوست طبیعی : پوست نرمال یک بافت صاف و یک سطح شفاف و روشن، با منافذ خوب دارد. هیچ ضایعه قابل مشاهده ، قسمت های چرب یا مناطق نازک وجود ندارد.
  تولید چربی، مقدار رطوبت ، میزان حساسیت و دوره بهبود متعادل است . این نوع پوست اغلب در جوانان یافت می شود .
 2. پوست خشک : پوست خشک با کمبود رطوبت در سطح مشخص می شود که منجر به کشیدگی پوست و حتی پوسته پوسته شدن می شود.
  پوست به نظر می رسد کدر است، به خصوص در گونه ها و در اطراف چشم . این ممکن است به دلیل نبود خاصیت الاستیکی پوست باشد و منجر به خطوط ظریف و چین و چروک شود .
  در مواردی ، خشکی شدید ممکن است با خارش و سوزش همراه باشد . خشکی به دلیل عملکرد غلط تولید چربی طبیعی پوست sebum می باشد . 
 3. پوست چرب : پوست های چرب با افزایش میزان چربی ها بر سطح پوست به علت فعالیت بیش از حد غدد تولید چربی ، به وجود می آیند .
  این نوع پوست براق و ضخیم و اغلب با منافذ بزرگ است . پوست روغنی مستعد ابتلا به زخم ها و سایر عوارض است. اغلب در مردان بیشتر از زنان است و بیشتر در نوجوانان و جوانان تاثیر می گذارد.

 4. پوست ترکیبی : پوست ترکیبی خشک در بعضی از قسمت های بدن و چرب در سایر محل ها می باشد . پوست ترکیبی در صورت بیشتر به شکل پوست خشک در گونه ها و در اطراف چشم و پوست چرب در منطقه T (بینی، پیشانی و چانه) می باشد .
  اجزای خشک و قسمت های روغنی نیاز به مراقبت های مختلف دارند . این نوع پوست بسیار رایج است.

  ویژگی پوست سالم

  ویژگی پوست سالم

   

   

 5. پوست حساس : “پوست حساس” یک نوع پوست نیست، بلکه یک نشانه ناشی از عوامل مختلف است . بیماران تمایل دارند پوست خود را به عنوان “حساس” توصیف کنند اگر پوستشان موقع استفاده از محصولات مراقبتی به طور منظم با قرمزی، خارش، سوزش یا خشکی، واکنش نشان دهد .
  علل این بیماری ممکن است یک اختلال اساسی پوست، آلرژی یا واکنش به تماس با محصولات خاص پوستی باشد . معمولا بیشتر پوست صورت درگیر این مشکلات است.
 6. پوست سالخورده : با بالا رفتن ، تولید چربی در پوست کاهش می یابد و اغلب منجر به افزایش خشکی ، انقباض و چین و چروک پوست می شود .
  پوست حالت کشیدگی پیدا کرده و سرانجام شروع به خارش و سوزش می کند .

خصوصیات پوست سالم

 • رنگ پوست شفاف باشد
 • پوست نرم و انعطاف پذیر باشد
 • منافذ پوست قابل رویت نباشد
 • میزان رطوبت و چربی پوست متعادل باشد
 • در پوست خبری از حساسیت شدید نباشد
Please rate this article
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از