لوگو سایت دکتر حامد عباسی
Logo.-Dr.-Hamed-3

جراحی ترمیمی بینی یا جراحی ثانویه بینی

افرادی که اقدام به زیباتر کردن بینی خود می‌کنند، هیچ وقت به فکرشان هم نرسیده است که پس از عمل باید بینی خود را ترمیم کنند اما متاسفانه وجود جراحان نابلد باعث افزایش جراحی ثانویه بینی شده است.جراحی ترمیمی بینی در واقع یک عمل ثانویه می باشد که برای ترمیم بینی انجام می شود . جراحی ثانویه بینی در صورتی انجام می گیرد که فرد از عمل اول خود راضی نبوده و یا به علت های مختلفی بعد از عمل اول مشکلی برای بینی و فرد مانند مشکل تنفسی پیش بیاید.

در این مقاله ابتدا جراحی ترمیمی را تعریف و بعد نکاتی را در مورد آن عنوان می کنیم .

عمل بینی قبل و بعد

جراحی ترمیمی بینی چیست ؟

جراحی ترمیمی بینی همان عمل بینی برای دوم می باشد. در این مرحله جراحی برای ترمیم ظاهر و یا عملکرد بینی فردی که قبلا عمل ناموفق داشته انجام خواهد شد. در این نوع از عمل ها به علت ظرافت در کار و همچنین پیچیدگی بیشتر نسبت به عمل اول لازم است تا بیماران به بهترین جراج بینی که دارای تخصص و تجربه کافی می باشد مراجعه نمایند.

آشنایی بیشتر با جراحی ثانویه بینی

همانطور که گفته شد جراحی ثانویه بینی زمانی انجام می‌شود که فردی که بینی خود را عمل کرده است، از نتیجه جراحی خود راضی نباشد. در این روش از درمان بینی‌های آسیب دیده، ممکن است فرد با یک سری مشکلات خاص به جراح بینی مراجعه کند و اگر این فرد بینی خود را ترمیم نکند، به راحتی نمی‌تواند زندگی کند. توجه داشته باشید که بینی ساختاری چند بعدی دارد و عملکرد آن تا حد زیادی به عملکردی که جراح دارد، وابسته است.

جراحی ترمیم بینی به چند روش انجام می شود ؟

جراحی ثانویه بینی یا ترمیم بینی در دو روش باز و بسته انجام می‌گیرد و به یک الی دو ساعت زمان نیاز دارد. هزینه عمل بینی و ترمیم آن نیز تحت تاثیر یک سری عوامل خاص، متغیر است. اگر بیمار دچار افتادگی بینی باشد، اگر بینی بیمار ظاهر خوبی نداشته باشد، اگر برجستگی‌های موجود در سطح بینی درمان نشده باشند و اگر بینی بیش از حد کوتاه یا بلند باشد، این مشکلات در رینوپلاستی مجدد بینی برطرف خواهند شد.

پس به هنگام انجام عمل زیبایی بینی یا عمل‌های دیگر دکتری ماهر را برگزینید تا روند عمل به خوبی پیش برود. ما در ادامه این مطلب قصد داریم شما عزیزان را با هزینه‌ها و نکاتی که باید در مورد جراحی ثانویه بینی بدانید، آشنا کنیم.

عمل-ترمیم-بینی

اهمیت پوست در جراحی ترمیمی بینی

در جراحی ترمیمی بینی باید به پوست بینی توجه ویژه ای داشت. در هنگام عمل باید برش ها در نهایت ظرافت انجام شود تا مبادا به پوستی که اکنون نازک شده است آسیبی برسد.

یکی از تفاوت های عمل اول و جراحی ترمیمی بینی واکنش التهابی شدیدی است که در بافت نرم بینی ایجاد می شود. واکنش التهابی پوست در عمل اولیه بسیار ملایم می باشد ولی در عمل ترمیمی بینی بافت های نرم بینی واکنشی شدیدتر و متفاوت تر از خود نشان خواهند داد.

به همین منظور هم ضروری است که جراحی به روشی دقیق و غیر آسیب زا انجام شود تا از به وجود آمدن هرگونه التهاب و تشکیل بافت همبند جلوگیری گردد. البته در جراحی ترمیمی بینی روند درمان بیمارانی با پوست ضخیم و بیمارانی با پوست بسیار نازک متفاوت است.

چند دلیل برای انجام عمل ترمیم بینی

دلایلی متعددی وجود دارد که در آن ممکن است فرد تمایل به عمل ترمیمی بینی داشته باشد که برخی از شایع ترین آنها به شرح ذیل است :

 • نوک غیرطبیعی و مصنوعی بینی
 • بزرگ و نافرم بودن بینی
 • فاصله زیاد بین دو سوراخ بینی
 • داشتن خشکی بینی و مشکلات تنفسی حاد
 • انحراف تیغه بینی و ناراضی بودن فرد از ظاهر بینی خود

خطرات عمل ترمیمی بینی

هر عملی عوارض خاص خود را دارد. اگر به فکر جراحی زیبایی بینی هستید یا می‌خواهید بینی خود را از نظر عملکرد بهبود دهید، توجه داشته باشید که  عوارضی گریبانگیر شما خواهند شد برخی کوتاه مدت و برخی ماندگار هستند. عوارض جراحی ثانویه بینی در ادامه ذکر شده‌اند:

 • پس از انجام جراحی ثانویه بینی، با خونریزی‌های کمی مواجه خواهید شد که این خونریزی‌ها پس از مدتی کوتاه از بین می‌روند اما تورم و کبودی را به همراه دارند.
 • خون دماغ شدن و جمع شدن خون از دیگر عوارضی است که جراحی ثانویه بینی به همراه دارد.
 • عفونت کردن، واکنش نشان دادن به داروهای بیهوشی یا بی حسی و پاره شدن رگ‌های خونی بینی از جمله عوارضی است که حین عمل خود را نشان می‌دهند‌.
 • ممکن است تا چند ساعت پس از عمل درد داشته باشد و این طبیعی است. طی فرآیند جراحی ثانویه بینی، غضروف‌ها تغییر پیدا می‌کنند. همین باعث می‌شود که بیمار پس از عمل یا حین عمل درد را حس کند. خوشبختانه ماندگاری این درد بسیار کم است چرا که پزشک داروهایی را برای تسکین درد تجویز می‌کند.
 • اختلالات تنفسی نیز از دیگر اختلالاتی هستند که با انجام حراحی زیبایی بینی نشان داده می‌شوند. اگر سطح مقطع مجازی تنفسی بیش از حد کوچک شده باشند، بیمار اختلالات تنفسی ر احساس کرده و دچار مشکل می‌سود.
 • انجام جراحی زیبایی بینی و ترمیم آن به نامتقارن شدن سوراخ‌های بینی در برخی از افراد می‌انجامد. در این صورت، شما باید پس از مدتی به پزشک معالجتان مراجعه نمایید و مشکل به وجود آمده را رفع کنید.
 • از دیگر عوارضی که جراحی بینی دارد، جا ماندن جای زخم و بخیه بر روی بینی است.

بهترین غضروف برای ترمیم بینی

همانطور که گفتیم، جراحی ثانویه بینی می‌تواند با هدف تغییر شکل ظاهری و افزایش زیبایی بینی انجام شود و یا نه، با هدف تغییر در ساختار بینی انجام گردد.

اگر این جراحی با پیوند غضروف همراه شود، باید بهترین غضروف را انتخاب نمایید. بهترین غضروف برای بازسازی و ترمیم بینی غضروف تیغه وسط بینی است، در صورت ناکافی بودن غضروف تیغه وسط بینی(سپتوم)از غضروف لاله گوش و یا غضروف دنده برای بازسازی استفاده می‌شود. در این موارد، جراح بافت‌های غضروفی را در بینی جا به جا می‌کند و از این طریق ظاهر و عملکرد بینی را بهبود می‌دهد.

بهترین زمان برای انجام عمل ترمیمی بینی

بهترین زمان برای انجام عمل رینوپلاستی ثانویه، ۱ سال پس از جراحی اولیه است.

گاهی اوقات ممکن است غضروف‌های موجود در تیغه بینی کم باشند. در این صورت، پزشک معالج مجبور است که از سایر نقاط بدن غضروف تهیه کرده و منطقه مربوطه بچسباند. این غضروف‌ها زمانی به کار می‌آیند که در عمل جراحی اولیه بینی، از ناحیه تیغه بینی غضروف اخذ نشده باشد. در غیر این صورت، از گوش یا استخوان دنده‌های بدن غضروف گرفته می‌شود. با توجه به پیچیدگی‌هایی که جراحی ثانویه بینی دارد، می‌توان گفت که انجام آن مدت زمان مشخصی نخواهد داشت. شما برای انجام جراحی زیبایی بینی یا عمل‌های ترمیمی بینی باید ابتدا به هزینه جراحی زیبایی و ترمیمی توجه داشته باشید و سپس تایم رزرو کنید تا سریعا اختلالات بینی خود را از بین ببرید.

غضروف-در-عمل-ترمیم-بینی

هزینه ترمیم بینی

امروزه جراحان مختلف، هزینه‌های مختلفی را هم برای جراحی ثانویه بینی در نظر گرفته‌اند که این هزینه‌ها بسته به دکتر، مهارت او و کلینیکی که در آن فعال است، متغیر هستند.
در مورد هزینه‌های انجام جراحی ترمیمی بینی باید بگوییم که این هزینه‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند. بخش اول هزینه‌های قبل از عمل هستند و بخش دوم هزینه‌های بعد از عمل را در بر می‌گیرند. جراحی زیبایی بینی یا بهبود عملکرد بینی به هزینه‌ها‌یی مثل دستمزد جراح، هزینه‌های مربوط به بیهوش کردن بیمار و هزینه‌های بیمارستان و کلینیک نیاز دارد. این هزینه‌ها، همان هزینه‌های حین یا بعد از عمل هستند. هزینه‌های قبل از عمل نیز شامل هزینه‌هایی مثل آزمایشات مختلف خون، سیتی اسکن و خرید تجهیزات لازم برای انجام عمل است.

جراحی ترمیمی و بازسازی بینی دکتر حامد عباسی

 دستمزدی که جراح از شما دریافت می‌کند، به میزان سابقه‌ای که دارد مرتبط است. هر چه سابقه جراح بیشتر، دستمزد جراحی ثانویه بینی هم بالاتر! اما در این صورت شما اطمینان حاصل می‌کنید که پس از انجام عمل جراحی ثانویه بینی، دیگر هیچ مشکلی از بابت تنفس یا زیبایی بینی نخواهید داشت.

به عنوان یک قاعده کلی می‌توان گفت که بینی‌های گوشتی با هزینه‌های بیشتر عمل می‌شوند. دلیلش هم واضح است. این بینی‌ها حجم بیشتری دارند و کار بیشتری هم می‌طلبند. در مقابل بینی‌های استخوانی با هزینه‌هایی نسبتا کم درمان می‌شوند. شما می‌توانید در هر صورت، با مطب دکتر حامد عباسی تماس حاصل کنید و تایمی را برای انجام جراحی زیبایی بینی یا جراحی عملکرد بینی رزرو کنید.

کلام آخر

دکتر حامد عباسی، جراح زیبایی بینی و دارای بورد تخصصی گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن و عضو مرکز تحقیقات راینولوژی ایران و انجمن راینولوژی می باشد. جراحی ترمیمی بینی می تواند شامل یک عمل جراحی ساده برای حذف مقداری از استخوان اضافی و یا یک عمل جراحی بسیار پیچیده برای اصلاح کامل بینی باشد .بهترین زمان مناسب برای این نوع عمل تقریبا یک سال بعد از عمل اول می باشد بنابراین در انتخاب جراح بینی خود دقت نمایید.

دکتر حامد عباسی

دکتر حامد عباسی

دکتر حامد عباسی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی، از جراحان شناخته شده در عرصه جراحی پلاستیک بینی و صورت، فعالیت تخصصی دکتر عباسی از سال ۱۳۸۷ شروع شده است. اشتیاق ایشان به علم پزشکی و هنر و قرار گرفتن در کنار اساتید بزرگ و نام آشنا تلاش بی وقفه ایشان، مطالعات و جراحی های متعدد، حضور در سمینارها و کنگره های جراحی زیبایی در سراسر دنیا سبب شد در زمره جراحان صاحب نظر در این رشته قرار گیرند.

12 پاسخ
 1. سلام آقای دکتر من حدود ۷ ماه پیش بینیم جای دیگه عمل کردم اما از فرم بینیم اصلا راضی نیستم خواستم بدونم میتونم برای جراحی ترمیمی پیش شما بیام؟

  1. سلام جراحی ترمیمی بینی ۱ سال بعد از جراحی بینی اولیه انجام می شود و از طرفی هم ممکن است تا آن زمان فرم بینی تان کمی تغییر کند بنابراین چند ماه دیگر صبر کنید و در صورتی که باز هم تمایل به جراحی داشتید جهت مشاوره به مطب مراجعه کنید

  1. سلام بهتر است با مراجعه به مطب بررسی کامل انجام شود تا مشخص شود دلایل مشکل تنفس شما چیست. با تشکر

 2. سلام وقتتون بخیر من حدود ۳ ماه پیش بینیم عمل کردم اما یکسری اشکالات داره که دکترم گفته بعد از یک سال برطرف میشه میخواستم بدونم آیا نظر شما هم همینه یا برای جراحی ترمیمی بینی اقدام کنم با تشکر

  1. سلام معمولا نتیجه نهایی پس از ۱ سال مشخص می شود از طرفی هم جراحی ترمیمی بینی حدود ۶ ماه بعد از جراحی اولیه انجام می شود بنابراین شما چاره ای جز صبر کردن ندارید

 3. سلام من سال ۸۴جراحی کردم الان به نظرتون دکتر به عمل ترمیم راضی میشه از همون اولش ناراضی بودم.یه قسمتش غضروف داره

 4. سلام آقای دکتر ، من پارسال عمل ترمیم بینی برای پر کردن تیغه انجام دادم اما دکترم بجای اینکه تیغه رو پهن تر بکنه پایین بینی یعنی نوک و پره هارو کوچیک کرد ! الان میخوام پره ها و کلا پایین بینیم و تیغه ش یه مقدار بزرگتر بشه . ممنون میشم پاسخ بدین

 5. با سلام من بیست سال پیش عمل زیبایی انجام دادم و الان بعلت عدم تنفس و افتادگی سر بینی م مجدد میخوام عمل کنم هزینه عمل ترمیمی تون را میخواستم بدونم با تشکر

 6. سلام وعرض ادب اقای دکتر ۱۵ سال پیش عمل زیبایی همراه با انحراف انجام دادم همون موقع احتمال عمل ترمیمی وجود داشت ولی به علت مشغله کاری عمل نکردم بینیم کمی انحراف ظاهری داره البته از نظر تنفس مشکلی ندارم سر بینیم نسبت به بالای بینیم پهنه وسوراخهای بینیم اصلا جمع نشده میخواستم ببینم تا چه سنی عمل بینی زیبایی انجام میدهید میتونم با شما عمل کنم سپاسگزارم

  1. سلام عمل بینی سن حداکثری نداره،اگر شرایط جسمی و روحی شما در به نحو مطلوبی باشه،و از عمل سود ببرید می‌تونید عمل کنید.تشریف بیارید معاینه کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...