لوگو سایت دکتر حامد عباسی

پولیپ بینی

پولیپ بینی ، انسداد حفره بینی

پولیپ بینی ،رشد مخاط حفره بینی و سینوس های اطراف بینی به شکل برجستگی صورتی کم رنگ است که اغلب با آلرژی و گاهی با آسم همراه است .

پولیپ های کوچک اغلب بدون علامت هستند و نیاز به درمان هم ندارند . در مواردی که پولیپ بزرگ شود علائمی ایجاد می شود که این علائم بر اثر انسداد در دهانه سینوس و انسداد حفره بینی ایجاد می شود .

نباید پولیپ را با بزرگی شاخک های تحتانی بینی، اشتباه گرفت . برخلاف پولیپ شاخک های بزرگ شده ، در لمس حس دارند و فشار روی آنها باعث ایجاد درد می شود .

علائم پولیپ بینی

 • انسداد بینی
 • احتقان و گرفتگی بینی
 • عطسه
 • ترشح ته حلق
 • درد صورت
 • آبریزش بینی
 • کاهش حس بویایی
 • از دست رفتن حس بویایی
 • خارش اطراف چشم
 • و عفونت سینوزیت مزمن از جمله علایم پولیپ است.

 

پولیپ بینی
پولیپ بینی

بسیاری از بیماران دچار انسداد حفره بینی ، علائم آلرژی از قبیل عطسه ، آبریزش و گرفتگی بینی دارند . تعدادی از این بیماران علائم آسم تنفسی هم پیدا می کنند . درصد کمی هم از بیماران دچار انسداد حفره بینی

، حساسیت شدید به آسپرین دارند .

بدلیل تجمع مایع داخل سینوس ها بر اثر انسداد دهانه خروجی سینوس ها ، سینوزیت مزمن یافته شایعی در بیماران مبتلا به پولیپ است .

راه های درمان 

درمان به دو بخش درمان دارویی و درمان جراحی تقسیم می شود . اکثر بیماران به درمان دارویی پاسخ می دهند و بیماری آنها کنترل می شود ولی به طور کامل درمان نمی شوند بنابراین ممکن است این بیماران برای مدت قابل توجهی نیاز به مصرف دارو داشته باشند .

جراحی در مورد پولیپ های وسیع ، که به درمان دارویی پاسخ نمی دهند قابل انجام است و عمدتا به وسیله آندوسکوپ ، پولیپ ها تخلیه می شوند . درمان جراحی نیز احتمال عود دارد . بنابراین بیشتر این بیماران هم ، باید پس از جراحی بینی از دارو استفاده کنند .

دکتر حامد عباسی

دکتر حامد عباسی

دکتر حامد عباسی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی، از جراحان شناخته شده در عرصه جراحی پلاستیک بینی و صورت، فعالیت تخصصی دکتر عباسی از سال ۱۳۸۷ شروع شده است. اشتیاق ایشان به علم پزشکی و هنر و قرار گرفتن در کنار اساتید بزرگ و نام آشنا تلاش بی وقفه ایشان، مطالعات و جراحی های متعدد، حضور در سمینارها و کنگره های جراحی زیبایی در سراسر دنیا سبب شد در زمره جراحان صاحب نظر در این رشته قرار گیرند.

4 پاسخ
 1. سلام آقای دکتر یکی از دوستان بنده جراحی پولیپ بینی انجام داده که تقریبا بعد از سه سال دوباره با همون علائم تنگی نفس به پزشک مراجعه کرد که بهش گفتن پولیپش دوباره عود کرده و حتی ممکن بعد از جراحی دوم باز هم عود کنه. خواستم بدونم اگر من هم پولیپم عمل کنم همین مشکلات برام پیش میاد یا نه فقط در موارد خاصی این اتفاق میفته با تشکر از شما

  1. سلام متاسفانه در برخی از موارد امکان بازگشت پولیپ بعد از عمل بینی وجود دارد البته نمی توان گفت چون این مشکل برای دوست شما پیش آمده حتما برای شما نیز اتفاق می افتد. شما هم یا باید با مشکلات آن را تحمل کنید یا ریسک عمل کردن را بپذیرید

 2. با سلام، بینی من دارای پلیپ و انحراف بوده و تنفس بسیار مشکل از بینی انجام میشود. سوال اول اینکه هزینه درمان آن چقدر است؟ دوم اینکه آیا بیمه ها هزینه درمان پلیپ و انحراف مادرزادی را پوشش میدهند؟ با سپاس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...