لوگو سایت دکتر حامد عباسی

رینوپلاستی و تفاوت با عمل بینی

عمل رینوپلاستی بینی Rhinoplasty در واقع همان عمل بینی است که با هدف زیبایی انجام می شود. این جراحی می تواند به صورت باز و یا بسته صورت گیرد. نتیجه نهایی در این نوع از عمل رسیدن به یک بینی بی عیب و نقص است که فرم و اندازه آن متناسب با سایر اجزای صورت می باشد. بنابراین رینوپلاستی بینی یکی از روش های جراحی بینی می باشد، برای عمل بینی بسیار روتین و با کمترین عارضه و خطر همراه است.

دوماه بعد از جراحی بینی
عکس عمل بینی دکتر حامد عباسی


آیا می دانید از طریق رینوپلاستی انحراف بینی نیز قابل ترمیم و تصحیح می باشد؟ امروز قصد داریم این موضوع را به دقت مورد بررسی قرار دهیم.

رینوپلاستی-چیست-؟

رینوپلاستی چیست ؟

در ابتدا می خواهیم این عمل را کمی تشریح نماییم. رینوپلاستی (Rhinoplasty) اندازه بینی را تغییر می دهد این تغییر تنها در قالب کوچک شدن نبوده و گاه در خصوص افزایش حجم بینی می باشد. بینی هایی که دارای برآمدگی هستند توسط این روش بهبود پیدا می نمایند. بینی هایی که دارای پره های باز هستند به نوعی در این روش جمع شده و تغییرات واضحی خواهند داشت. اگر چهره شما نیاز به تغییر زاویه بین لب بالایی و بینی دارد می توانید از جراحی زیبایی بینی استفاده نمایید.
در بررسی های اخیر نشان داده شده است که رینوپلاستی برای تغییر شکل نوک بینی نیز تأثیر گذار است. در جراحی زیبایی بینی توسط بهترین جراح بینی، پوست بینی جدا می شود. این جداسازی در چهارچوب استخوان و غضروف می باشد در نهایت فرم دهی استخوان بینی برای رسیدن به نتیجه دلخواه شکل می گیرد .

دقت نمایید که فرم دهی بینی به مسائل مختلفی بستگی دارد. در واقع مشکلات بینی باهم متفاوت بوده و پزشک می بایست ترجیح دهد که کدام تکنیک جراحی برای شما بهتر است. در نهایت پوست به چهارچوب جدید برمی گردد. بخیه زنی با توجه به شرایط فرد از داخل و یا از بیرون زده می شود.
در این روش عمل بینی بیهوشی بکار رفته اغلب در حالت عمومی بوده و گاه نیز به صورت موضعی و یا بیهوشی نسبی می باشد.

تاریخچه رینوپلاستی بینی

اولین بار در تاریخ عمل جراحی بینی توسط سوشروتا Sushruta پزشک هندی انجام شد. در گذشته در کشور هندوستان برای مجازات بعضی از محکومان، بینی آنها را می‌بریدند و جراحان به ترمیم بینی آنها با استفاده از پوست سایر بخشهای بدنشان می‌پرداختند و در این زمینه به مهارت بالایی دست یافته بودند. رینوپلاستی مدرن از اوایل قرن نوزدهم توسط ژاک ژوزف و دیفن باخ آغاز شد و در قرن بیستم به تکامل رسید.

دانستنی های رینوپلاستی بینی

کلمه رینوپلاستی Rhinoplasty از دو کلمه تشکیل شده است که بخش اول به معنی بینی و بخش دوم به معنی شکل دادن بینی است.

جراحی زیبایی بینی یکی از جراحی هایی است که بیشترین متقاضی را در کشور ما دارد و افراد برای افزایش اعتماد به نفس خود آن را انجام می دهند . این عمل توسط یک جراح گوش حلق و بینی انجام می شود. این جراح سعی می کند در این عمل مشکلات تنفسی را برطرف کند و شکل ظاهری آن را تغییر دهد.

افرادی که از شکل ظاهری بینی خود راضی نیستند جراحی زیبایی بینی را انجام می دهند. البته بعضی از افراد نیز در حوادثی مانند تصادف مشکلاتی در بینی خود احساس می کنند که با عمل سعی می کنند آن را برطرف کنند .

در مجموع این جراحی به عملی گفته می شود که جراح در آن قسمتی از غضروف را برمی دارد و یا اینکه یک بافت از سایر اعضای بدن به آن اضافه می کند . با این عمل جراح سعی می کند تا زیبایی و جذابیت را به چهره فرد ببخشد و با عمل فرد را راضی کند .

هر پزشکی تمامی تلاش خود را می کند تا بینی را اصلاح کند و یک نتیجه بی عیب و نقص داشته باشد. این جراحی یک عمل سرپایی است و فرد بیمار بعد چند ساعت مرخص می شود. فردی که مورد جراحی بینی قرار می گیرد باید تا مدتی مراقب سلامت بینی خود باشد، بعد از یک هفته که کبودی های اطراف چشم و بینی برطرف شد می تواند روال عادی زندگی را پیش بگیرد.

نمونه کار عمل بینی دکتر حامد عباسی
رینوپلاستی

شرایط جراحی رینوپلاستی در سال ۲۰۲۳

جراحی زیبایی بینی می تواند دستیابی به نتایج زیر را منجر شود:

 • صاف کردن بینی کج
 • بزرگ یا کوچک کردن بینی
 • بازیابی ارتفاع یک منطقه صاف در بینی
 • تغییر ظاهر نوک بینی
 • اصلاح برآمدگی بینی
 • تصحیح نقص مادرزادی
 • ترمیم آسیب های ناشی از آسیب
 • ترمیم آسیب های ناشی از بیماری مانند عفونت یا سرطان
 • باز کردن بینی برای بهبود تنفس مجاری

هزینه رینوپلاستی بینی چقدر است ؟

هزینه این جراحی توسط پزشک جراح و متخصص گوش خلق و بینی تعیین می شود. پزشک جراح تمامی هزینه های عمل را برآورد می کند و در طی یک جلسه مشاوره به بیمار اعلام می کند تا بیمار تصمیم خود را برای عمل بتواند بگیرد.

همانطور که می دانید رینوپلاستی Rhinoplasty مزایای زیادی دارد . یکی از مهمترین ویژگی های آن برطرف کردن مشکلات تنفسی و آسان کردن تنفس است. در کنار این موضوع با این جراحی بینی اصلاح می شود، برآمدگی بینی برداشته می شود، نوک بینی تغییر داده می شود و حفره های بینی به اندازه نرمال و طبیعی رسانده می شود.
بنابراین شما با جراحی رینوپلاستی هم ظاهر بینی خود را بهتر و هم مشکلات تنفسی خود را برطرف می کنید.

آیا رینوپلاستی می تواند انحراف تیغه بینی را برطرف کند ؟

تیغه بینی دیواره ای است که قسمت داخل بینی را به دو قسمت تقسیم می نماید. معمولاً قسمت پایین بینی غضروفی می باشد. این تیغه همانند سایر اعضاء و قسمت های بدن رشد می نماید. در این رشد نیاز به هماهنگی غضروف سازی و استخوان سازی می باشد. انحراف تیغه بینی بر اثر ضربه و یا شکستگی بینی نیز ایجاد می شود. اما رینوپلاستی چه کمکی به آن می کند؟در خصوص وضعیت ظاهری در برخی از بیماران انحراف تیغه بینی باعث بروز مشکلات تنفسی می شود، وجود خروپف های شبانه و همچنین کاهش بویایی از دسته موارد تأثیر گذار است.

تفاوت-رینوپلاستی-با-عمل-بینی

دقت نمایید که انحراف تیغه بینی از لحاظ ظاهری محسوس و واضح نمی باشد و این مشکل از طریق دارو حل نخواهد شد. روش رینوپلاستی انحراف تیغه بینی را بهبود می دهد و البته این موضوع پس از سن رشد نتیجه بهتری خواهد داشت.

عمل بینی توسط دکتر حامد عباسی
جراحی زیبایی بینی

نکات مهم بعد از رینوپلاستی

 • وجود سردردهای خفیف و کمی خونریزی بعد از عمل امری طبیعی بوده و در نهایت احتمال خشکی بینی نیز وجود دارد. اگر نوع عمل شما به صورتی بود که نیاز به محافظ داشت می توان از گچ بینی یا اسپلینت استفاده نمود.
 • جمع شدن خون در زیر پوست اگر طبیعی باشد مشکلی به همراه نخواهد داشت.
 • واکنش های طبیعی نسبت به بیهوشی امری طبیعی است.
 • اگر سیگاری هستید تا زمان بهبودی کامل عمل رینوپلاستی از سیگار کشیدن بپرهیزید.
 • گاه دیده می شود که تورم بعد عمل ماهها طول می کشد.
 • بلند کردن جسم سخت می بایست تا مدت طولانی کنار گذاشته شود.
 • ورزش های سنگین نیز تا دو ماه اول می بایست کنار گذاشته شود.

هزینه رینوپلاستی چقدر است ؟

برای تعیین هزینه رینوپلاستی باید موارد زیادی را در نظر گرفت. برای مثال اینکه پزشک شما در چه شهری این عمل را انجام می دهد و یا نوع عمل رینوپلاستی، تخصص و تجربه پزشک، میزان پیچیدگی و سختی عمل از جمله فاکتورهایی هستند که بر هزینه نهایی رینوپلاستی تاثیرگذار خواهد بود.

نکته مهم این است که شما تنها یکبار عمل رینوپلاستی را انجام میدهید بنابراین هیچ زمان زیبایی و سلامت خود را فدای قیمت نکنید. بنابراین سعی کنید برای هزینه رینوپلاستی کمی دست و دل باز باشید.

عوارض احتمالی جراحی رینوپلاستی

تمام جراحی ها درجاتی از خطر را به همراه دارند. برخی از عوارض احتمالی جراحی زیبایی بینی عبارتند از:

 • خونریزی کم تا شدید از ناحیه جراحی
 • عفونت که ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک یا جراحی بیشتر، در برخی موارد داشته باشد.
 • واکنش آلرژیک به بخیه، پانسمان یا محلول های ضد عفونی کننده
 • تشکیل لخته خون بزرگ (هماتوم) در زیر یک محل برش، که ممکن است به تخلیه نیاز داشته باشد.
 • کلوئیدها و زخم هایپرتروفیک، زخم هایی که در محل برش ایجاد می شوند و ممکن است خارش دار، آزار دهنده و ناخوشایند باشند اما تهدیدی برای سلامتی نیستند.
 • بهبودی کند و آرام، اغلب مربوط به سیگار کشیدن یا دیابت است.
 • جدا شدن لبه های زخم
 • حالت تهوع کوتاه مدت پس از بیهوشی عمومی
 • دردی که ممکن است شدید و مداوم باشد.
 • بعد از فرو رفتن کبودی و تورم ممکن است بینی بی حس شود یا تغییر کند.
 • دندان های جلویی فوقانی ممکن است موقتاً بی حس شوند.
 • ظاهر بینی ممکن است نامناسب باشد و نیاز به جراحی تجدید نظر داشته باشد.
 • حس بویایی ممکن است مختل شده و در موارد نادر از بین برود یا تحریف شود.
 • پوست زیر چشم ممکن است بیش از شش ماه تیره شود.
 • اگر یک ایمپلنت قرار داده شود ، ممکن است به داخل بینی یا از طریق پوست خارج شود.
 • مجاری تنفسی ممکن است باریک شده و باعث مشکل تنفس از طریق بینی شود.

این فهرست عوارض کامل نیست. به عنوان مثال ، سابقه پزشکی یا شیوه زندگی ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری از عوارض خاص قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

گزینه های جایگزین رینوپلاستی

هیچ جایگزین پزشکی دیگری برای عمل بینی وجود ندارد که بتواند بینی را ترمیم یا تغییر شکل دهد. البته تزریق بوتاکس به بینی می تواند تا حدودی باعث بالارفتن نوک بینی شود اما هرگز نمی تواند مانند عمل بینی تغییر ایجاد کند.
صحبت با یک جراح خبره قبل از عمل بینی به شما کمک می‌کند بر نگرانی های خود غلبه کنید.

کلام آخر

امروزه در انجام روش های مختلف رینوپلاستیRhinoplasty می توان از تکنولوژی های جدیدی استفاده کرد تا هم عوارض ناشی از عمل را کاهش داده و هم بینی را به فرم دلخواه رساند. اگر قصد جراحی بینی دارید سعی نمایید پیش از انجام رینوپلاستی در مورد پزشک و جراح بینی تان اطلاعات لازم را کسب نمایید و نمونه کارهای ایشان را مشاهده نمایید.

دکتر حامد عباسی

دکتر حامد عباسی

دکتر حامد عباسی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی، از جراحان شناخته شده در عرصه جراحی پلاستیک بینی و صورت، فعالیت تخصصی دکتر عباسی از سال ۱۳۸۷ شروع شده است. اشتیاق ایشان به علم پزشکی و هنر و قرار گرفتن در کنار اساتید بزرگ و نام آشنا تلاش بی وقفه ایشان، مطالعات و جراحی های متعدد، حضور در سمینارها و کنگره های جراحی زیبایی در سراسر دنیا سبب شد در زمره جراحان صاحب نظر در این رشته قرار گیرند.

4 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...